SUŠA

Zbog manjka vode elementarna nepogoda

09.09.2003.
u 00:00

Oko 2500 stanovnika Sibinja i Brodskog Stupnika već deset dana bez vode

Stanje elementarne nepogode zbog nestašice vode za piće proglašeno je za općine Sibinj i Brodski Stupnik. To je, koliko je nama poznato, prvi put da se zbog nedostatka pitke vode proglašava stanje elementarne nepogode u Hrvatskoj, a na tu se mjeru odlučio brodsko-posavski župan Mato Dorić.

- Elementarnu nepogodu proglasio sam prošlog petka poslijepodne, a stanje s vodoopskrbom u tim dijelovima županije teško je proteklih desetak dana - objašnjava župan Mato Dorić.

Oko 2500 stanovnika Sibinja i Brodskog Stupnika vodu je do proglašenja elementarne nepogode imalo na principu "par-nepar", odnosno jedan su dan imali vode, a sljedećeg su im slavine bile suhe. Piće do ugroženih naselja stiže cisternama profesionalne vatrogasne postrojbe iz Slavonskog Broda. Budući da meteorolozi ne vide da bi uskoro sušu mogle prekinuti obilnije oborine, župan brodsko-posavski misli da će se stanje u njegovoj županiji dodatno pogoršati.

- Elementarna nepogoda proglašena je za brdske dijelove županije. No, kako se suši ne vidi kraja, mislim da će uslijediti lančana reakcija pa ćemo elementarnu nepogodu morati proglasiti i za ostale brdske dijelove županije, a nakon toga i za nizinske - zaključuje Dorić . Stanje s vodoopskrbom teško je i na području Požege. Izvorište Stražemanke daje upola manje vode, dok se iz izvorišta Veličanke, umjesto 120, dobiva samo 14 litara vode u sekundi. Počela je i akcija isključivanja vode onima koji neredovito plaćaju račune.

Proglašavanje elementarne nepogode i kritično stanje s vodoopskrbom u nekim dijelovima Hrvatske neizravan je demanti odgovornima u Hrvatskim vodama. Generalni direktor Hrvatskih voda Jakša Marasović prije samo dvadesetak dana naslov u našim novinama: "Hrvatskoj prijeti žeđ", označio neprijateljskim aktom. Na sreću, postoje vatrogasne cisterne kojima stiže voda do mjesta u kojima su slavine presušile, pa nitko neće umrijeti od žeđe. No, ako Hrvatska leži na velikim zalihama pitke vode (po bogatstvu vodom peta je u Europi), postavlja se pitanje koja je tvrtka trebala ozbiljno uzeti u obzir dugogodišnja predviđanja stručnjaka da će nas suša poharati i stvoriti sustav kojim bi voda iz podzemlja stigla do građana?

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije