RAT U EUROPI

Zdravlje ukrajinskih izbjeglica: Pothlađeni, dehidrirani, o covidu nitko ne mari

People fleeing Russia's invasion of Ukraine, in Medyka
Foto: ZOHRA BENSEMRA/REUTERS
1/7
15.03.2022.
u 03:37

„Ugrijati ih, to je glavni način liječenja", rekao je dr. Wjahat Waraich, ginekolog i opstetričar iz Hannovera.

Izbjeglice iz Ukrajine na poljsku granicu stižu pothlađene, gladne i žedne, a o covidu ne govori nitko iako ga ima, rekao je liječnik koji volontira na graničnom prijelazu Medyka. 

„Ugrijati ih, to je glavni način liječenja", rekao je dr. Wjahat Waraich, ginekolog i opstetričar iz Hannovera. 

Waraich je rekao da mu se čini da je ovih dana on jedini liječnik u Medyki, gdje granicu svakodnevno prelaze tisuće Ukrajinaca. Izbjeglice stižu nakon nekoliko dana puta u teškim i hladnim uvjetima, pa im najviše pomažu „topla juha i topli napici”, rekao je Nijemac, naglasivši da situaciju olakšava dolazak toplijeg vremena.

A woman who fled Russia's invasion of Ukraine, speaks on her mobile phone while others queue to get into the bus after they crossed the border from Ukraine to Poland, at the border checkpoint in Medyka, Poland, March 14, 2022. REUTERS/Zohra Bensemra Photo: ZOHRA BENSEMRA/REUTERS
Foto: ZOHRA BENSEMRA/REUTERS

Ukrajinci često stižu dehidrirani i nedovoljno siti, a dijelu njih zdravlje se pogorša u trenutku kad prijeđu na poljski teritorij poput žene koja je kolabirala čim je prešla granicu. 

„Dođu na sigurno pa im padne razina adrenalina”, objasnio je Waraich.  Istaknuo je kako zbog ratne situacije izmijenio odnos liječnika i pacijenta.

„Inače pacijenti dolaze doktoru, no ovdje su ljudi traumatizirani, samo žele ući u autobus i otići, zaborave na svoje bolesti, ozljede i infekcije. Zato ja prilazim njima  i pitam je li sve u redu”. 

Waraich naglašava da je medicinskih potrepština na prijelazu dovoljno jer ih ondje dostavlja veliki broj nevladinih organizacija, ali nedostaje liječnika. 

„Uskoro stižu dva doktora iz Njemačke”, rekao je. 

Ukrajina je prije početka invazije imala veliki postotak pozitivnih testova na covid-19, no rat je bolest stavio u drugi plan. 

„Covid-19 i dalje izaziva zabrinutost i vidim pacijente sa simptomima”, rekao je Waraich, no dodao da je zasad tehnički nemoguće pratiti koliko je virus raširen

„Naravno da je covid tema meni kao profesionalcu, ali ne i izbjeglicama, imaju oni drugih briga”. 

Ključne riječi

Komentara 5

AM
Amen
08:39 15.03.2022.

Molim informaciju koliko je poginulih u Ukrajini na obje strane umrlo od kovida ili s kovidom.Takove informacije stalno slušamo a sad nedostaju.

Avatar nekakav
nekakav
03:58 15.03.2022.

Nedovoljno siti?! To je sad politički korektan izraz za biti gladan?! Zašto izbjegle ukrajince zovete izbjeglice, a sirijce migrantima? U čemu je razlika? Boja kože, vjera? Nije li to diskriminacija, ono što se kunete da ste protiv...

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije