Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski dolazi sljedeći tjedan u Dubrovnik na summit Ukrajine i zemalja jugoistočne Europe, neslužbeno doznajemo.
Potvrđen u Kijevu
Skup na vrhu u Hrvatskoj je najavljen, a onda i potvrđen kad se premijer Andrej Plenković u rujnu sastao s ukrajinskim predsjednikom u Kijevu. Inače, to je bio Plenkovićev treći posjet toj zemlji od početka ruske agresije 2022. Hrvatski premijer Plenković je o summitu u Dubrovniku detaljnije govorio u intervjuu Bloombergu prije nekoliko dana.
– Osnovna poruka koju želimo poslati je solidarnost i potpora Ukrajini od skupine zemalja koje imaju povijesne veze s ukrajinskim narodom. Želimo ih podržati u njihovim naporima za slobodu i teritorijalnu cjelovitost, ali jednako tako želimo vidjeti kako možemo osigurati da ukrajinsko gospodarstvo funkcionira dobro u okolnostima koje su često vrlo teške – dodao je.
VEZANI ČLANCI:
Plenković je ponovio da će Hrvatska nastaviti pružati kontinuiranu političku, gospodarsku, humanitarnu i vojnu podršku ukrajinskom narodu. Dodao je da je na europskoj razini Hrvatska sudjelovala u donošenju odluke o pružanju pomoći vrijedne 50 milijardi eura u sljedeće četiri godine, što je potpora koja uistinu pomaže Ukrajini da funkcionira u trenutku kada je većina njezinih resursa usmjerena obrani i vojsci.
Istovremeno s informacijom o dolasku Zelenskog, s Pantovčaka su objavili kako je Vlada, putem potpredsjednika Vlade i ministra obrane, zatražila od Predsjednika RH i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga prethodnu suglasnost na prijedloge odluka o sudjelovanju pripadnika OSRH u misijama, operacijama i aktivnostima NATO-a, EU i UN-a. Prethodna suglasnost zatražena je za 13 odluka. Predsjednik je dao suglasnost za 12, dok je ju je uskratio za odluku o sudjelovanju pripadnika OSRH u NATO aktivnosti za sigurnosnom i obučnom potporom Ukrajini (NSATU) jer, kako kažu s Pantovčaka, može potencijalno štetno djelovati na nacionalne interese Hrvatske. Prema Ustavu, Vlada može zatražiti od Hrvatskog sabora glasanje o predloženoj odluci i ako Vladin prijedlog odluke dobije podršku dvije trećine saborskih zastupnika, odluka će stupiti na snagu i predsjednik će je poštovati.
Opasnost da se rat proširi
Rat u Ukrajini koji je posljedica ruske agresije, međutim, ne predstavlja napad na neku od članica NATO-a, te stoga ni ne može biti aktiviran članak 5. pa ne postoji ni međunarodno-pravna obveza sudjelovanja Hrvatske u aktivnostima koje bi je povezale s tim ratom. Hrvatska pomaže i pomagat će i dalje Ukrajini, ali ta pomoć ne može biti bilo kakav oblik sudjelovanja pripadnika HV-a – objavili su.
– Ruska agresija na Ukrajinu je nedopustiva i predstavlja kršenje međunarodnog prava koje svi moramo osuditi. Predsjednik Republike je u više navrata ponovio i stoji kod stava kako je Ukrajina žrtva agresije te da joj i Hrvatska treba pružiti svu moguću humanitarnu pomoć. Na žalost, unatoč ogromnoj vojnoj pomoći, kraj rata se ne nazire već prijeti opasnost da se rat proširi i izvan granica Ukrajine. Zadaća je PR-a po njegovom mišljenju i zadaća svih hrvatskih državnih institucija - zaštititi Hrvatsku od rata i poduzeti sve mjere kako bi Hrvatska ostala izvan ratnih sukoba – kažu s Pantovčaka.
GALERIJA Nebo iznad Izraela puno je raketa, građani se skrivaju u skloništima
Ukrajinski narod, onaj čija djeca ginu za političke ideale Amera neka samo imaju na umu da Plenković govori u svoje ime, a ne ime Hrvatskog naroda. Likovi koji sustavno uništavaju Hrvatsko gospodarstvo govore o osiguranju funkcioniranja Ukrajinskog.