Tko je Željko Nimac

Izborio se za slobodu, a sada ga terete za krijumčarenje oružja

Željko Nimac
Foto: Žarko Bašić/Pixsell
1/3
01.07.2015.
u 17:08

Nimac te Ilija Lovrić i Željko Bagić pritvoreni su, a Bruno Kovačević trenutačno je nedostupan. Istragom je obuhvaćen i Nimčev sin Marko, no nije pritvoren

– Ne osjećam olakšanje, jer zapravo svega još nisam svjestan. Protekle su godine za mene bile teške, a pogotovo za moju obitelj. Upropašteni smo i psihički i financijski, a nakon svega, osjećam se i neugodno. Jer, iako su me oslobodili, uvijek će se naći netko tko će misliti da to baš nije tako. Da mi je netko rekao da će mi se ovo dogoditi, ne bih vjerovao jer je u to nemoguće povjerovati. Da bi te sud oslobodio, mora biti siguran 300 posto. Valjda je to sada tako – govorio je Željko Nimac (56) u svibnju 2010. za Večernji list.

U to vrijeme, Nimac je nakon osam godina pravne bitke te tvrdnji da nije počinio razbojstva zbog kojih je bio osuđen na tri i pol godine zatvora te je 2008. bio upućen na izdržavanje kazne, dobio sudsku satisfakciju. Jer koji mjesec prije, pravomoćnom je postala presuda kojom je u obnovljenom postupku oslobođen optužbi da je počinio dva razbojstva u kolovozu i rujnu 2002.

Pritvoren u Remetincu

I dok je tada, prije pet godina, Nimac bio zadovoljan jer je uspio dokazati ono što je godinama tvrdio – da nevin leži u zatvoru – danas je situacija za njega znatno nepovoljnija. Početkom tjedna pritvoren je zbog sumnje da je zajedno sa Željkom Bagićem (46), Ilijom Lovrićem (56) i Brunom Kovačevićem (50) sudjelovao u kupnji, preradi i krijumčarenju oružja iz Slovačke u Hrvatsku i Nizozemsku. Sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda Nimcu i Bagiću odredio je istražni zatvor zbog mogućeg utjecaja na svjedoke, dok je Lovriću, osim zbog mogućeg utjecaja na svjedoke, istražni zatvor određen i zbog opasnosti od ponavljanja djela. Što se tiče Kovačevića, on je trenutačno u bijegu.

Kako se Nimac, koji je zbog činjenice da je nevin u zatvoru proveo više od dvije godine, tužio državu tražeći odštetu od 330.000 kuna, ponovno našao iza rešetaka, pokušat će razjasniti istraga. Za sada se zna da njega i Bagića, osim činjenice da trenutačno dijele istu adresu u Remetincu, povezuje i zajednički posao. Naime, prema podacima s Poslovne Hrvatske, u 2014. su surađivali u građevinskom biznisu. Odnosno, obojica se vežu uz građevinsku tvrtku koju je Nimac otvorio u travnju 2014., a mjesec i pol kasnije iz sudskog se registra briše kao direktor i osoba ovlaštena za zastupanje te na njegovo mjesto dolazi Bagić, koji je tvrtku prodao potkraj 2014. Što se tiče inkriminacija koje se Bagiću, Nimcu, Lovriću i Kovačiću stavljaju na teret, Kovačić se sumnjiči da je od rujna 2013. do lipnja 2015. ostale organizirao u grupu kojoj je pripadao i jedan zasad neimenovani državljanin Nizozemske.

Nabava u Slovačkoj

Sumnja se da je Kovačić u Slovačkoj kupio 133 komada oružja, uglavnom revolvera i pištolja, koje je sukladno slovačkom zakonu, bilo onesposobljeno za ispaljivanje bojnog streljiva. Oružje su potom prebacivali i Mađarsku pa dalje u Hrvatsku gdje su ga prepravljali. Tako prepravljeno oružje odvozili su u Nizozemsku i tamo preprodavali, no još nije ustanovljeno po kojoj cijeni i kome. Istragom je obuhvaćen i Nimčev sin Marko (34), no on nije pritvoren.

>> Traži 330.000 kuna odštete, država mu nudi 40.800!

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije