– Nakon što sam u prosincu, u svom stanu, doživio epileptički napadaj, nisam ni slutio da će mi liječnici u Vinogradskoj bolnici predložiti operaciju tumora na mozgu u budnom stanju – rekao je Željko Garaj (47) kojemu je u ponedjeljak ovom suvremenom tehnikom prof. Krešimir Rotim uklonio tumor iz lijeve regije mozga.
Olakšanje što je gotovo
Nakon napadaja, priča Garaj, pregled magnetskom rezonancijom otkrio je da ima tumor na mozgu.
– To je za mene bio šok – priča Zagrepčanin koji se cijeli život rekreativno bavi karateom. Dodatan mu je šok, priznaje, bila činjenica da je tumor u mozgu smješten tako da tijekom operacije postoji opasnost da ostane paraliziran.
– Kako bi se taj rizik sveo na minimum, prof. Rotim predložio je operaciju u budnom stanju kako bi tijekom zahvata mogli paziti da se ne oštete dijelovi mozga odgovorni za motoriku – nastavio je Garaj. Iako ga je pomisao da će mu liječnici “otvarati” glavu dok je budan užasavala, strah od paralize ruke ili noge bio je jači.
– Desetak dana prije zahvata svakodnevno sam odlazio na psihološke pripreme za zahvat – prisjetio se.
Sa psihologinjom dr. Martom Benko razgovarao je i po nekoliko sati.
– Prošao sam i niz testiranja tijekom kojih sam morao crtati, prepoznavati oblike... – priča Garaj.
No unatoč pripremi, otkriva, na dan operacije bio je jako prestrašen.
– Strah je nestao nakon što sam prije odlaska u salu dobio injekciju za umirenje – prisjeća se. A što se događalo u operacijskoj dvorani, nakon što je dobio anesteziju, Garaj se ne sjeća. K sebi je došao tek u bolesničkoj sobi.
– Prvo što sam osjetio bilo je olakšanje da je napokon sve gotovo i drago mi je što se ničeg ne sjećam – priznao je Garaj. Dodao je i da se nakon svega jedva čeka vratiti kući svojoj djeci Lei (11) i Ivanu (6), a nada se i da će uskoro na svoj posao u Studentski centar, gdje radi kao kuhar.
Nije to za svakoga
A Garajev liječnik prof. Krešimir Rotim kaže da je operacija, koja je trajala sat i 20 minuta, prošla uredu te da je Garaj sve izvrsno podnio.
– Procjenu je li pacijent sposoban podnijeti zahvat donosi psiholog – objasnio je prof. Rotim. Naime, uvijek postoji rizik da pacijenta tijekom zahvata uhvati panika, što bi mu moglo ugroziti život ako bi se pokušao dići sa stola.
– Riječ je o anesteziji koja izaziva neku vrstu “zanesene svijesti” tako da pacijent može svjesno odgovarati na pitanja psihologa i surađivati s neurologom koji kontrolira pokrete tijela – objasnio je kirurg.
Zbog toga se, kaže, pacijenti uglavnom ne sjećaju ili se događaja iz operacijske dvorane prisjećaju samo parcijalno.
>> Prvi put u Hrvatskoj : Tumor uklonili budnom pacijentu