Nacrt navodnoga danskog prijedloga klimatskog dogovora kojeg se dočepao britanski Guardian uzburkao je atmosferu u Kopenhagenu. Danski nacrt, nastao iza zatvorenih vrata, Guardianovi su izvori iz zemalja u razvoju ocijenili kao davanje veće moći bogatim zemljama, podrivanje UN-ove uloge i napuštanje protokola iz Kyota kao jedinog dosad zakonski obvezujućeg sporazuma.
Naime, prije nego vodeći političari dođu u Kopenhagen, sljedeći tjedan bit će sastavljen tekst koji će im biti predočen. Sada su u tijeku pregovori koji će tekst biti baza za daljnje pregovore što bi trebalo biti odlučeno u subotu.
- Morate slušati sve zemlje. To je demokracija i za to ste navijali u Danskoj. Ono što vaš premijer čini u suprotnosti je s duhom razvojne pomoći koju je Danska davala Africi godinama - komentirao je danskim dnevnim novinama Lumumba Stanislaus Di-Aping, predsjedavajući G-77, velike skupine uglavnom zemalja u razvoju.
- Taktika pregovora iza zatvorenih vrata pod danskim predsjedništvom fokusirala se na zadovoljavanje bogatih i moćnih zemalja više nego služenju većine zemalja koje zahtijevaju pravedno i ambiciozno rješenje - izjavio je Kim Carstensen, voditelj Globalne klimatske inicijative World Willdlife Funda.
- Predloženi tekst danskog premijera je slab i odražava previše elitistički, selektivni I netransparentni pristup danskog predsjedništva - dodao je.
Priopćenje za javnost iz danskog ministarstva za klimatske promjene niječe da je tekst objavljen u Guardianu službeni danski prijedlog.
Danski tekst provocirao je i drugi tekst.
- Velike zemlje u razvoju spremaju svoj tekst. Ako danski tekst dospije na stol, onda će odmah dospjeti i alternativni. Iskustvo iz WTO-a naučilo je zemlje u razvoju kako pregovarati - tvrdi Raman Metha iz Action Aida.
Upitno je međutim postoji li jedinstvo i među zemljama u razvoju. Indonezija je tako predložila da se produži rok za postizanje zakonski obvezujućeg sporazuma do lipnja 2010.
- Zbog velike razlike među zemljama G-77 ovaj je vremenski rok realističniji - izjavio je indonezijski pregovarač Tri Tharyat. Interesi zemalja u razvoju variraju ovisi o tome jesu li proizvođači nafte ili nisu, imaju li velike šume ili ne, te naravno, spadaju li u skupinu zemalja s brzorastućom ekonomijom ili ne. Glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon izrazio je optimizam u vezi postizanja dogovora u Kopenhagenu. On će otvoriti dio konferencije na najvišoj političkoj razini 15. prosinca i očekuje 105 svjetskih vođa
na završnim danima 17. i 18. prosinca.
- Nikada nije toliko zemalja svih veličina i ekonomskog statusa dalo toliko mnogo čvrstih zajedničkih obećanja. Moramo iskoristiti trenutak i nastaviti gurati prema još većoj ambiciji - izjavio je Ban Ki-moon.
Međutim, na neslužbenom briefingu za nevladine organizacije iz SAD-a Jonathan Pershing, poznati znanstvenik, objašnjavao je kako bi neobvezujući politički dogovor u kojem bi najveći svjetski emiteri stakleničkih plinova prisegnuli poduzeti razne akcije da smanje vlastite emisije, bio učinkovitiji nego čvrste i zakonske obveze.
Nakon dvadesetak godina prosipanja panike o nailasku ledenog doba, uslijedilo je razdoblje sijanja panike zbog globalnog zatopljenja.Pronašao se i dežurni krivac-ispuštanje CO2 u atmosferu,staklenički plinovi.Najmoćnija zemlja svijeta i najmnogoljudnija zemlja svijeta,Amerika i Kina dakle ignoriraju globalno zatopljenje.Ne odnosi se na njih.Na koga se onda odnosi to zatopljenje? Na zemlje u razvoju(koji lijepi naziv za opustošene i opljačkane nacije u prethodnim stoljećima kolonizacije).E,oni bi sad po uzoru na kolonizatore htjeli živjeti bolje.Ne može.Sad imamo bagro siromašna globalno zatopljenje i nema više nikakvog razvoja!Jasno! Ako imate nevolju pa imate i šume,tim gore.Šume su opasne i proizvode CO2 truljenjem.Lijepo ćete vi odsad,bivše jadne kolonije plaćati i porez na to. Odnosi se i na nas.Ta,zar nismo stoljećima bili nečija kolonija!?