Od 1. svibnja na koprivničkom sajmištu zabranjena je prodaja životinja te nove odjeće i obuće, osim ako nije vlastite izrade.
Veliki sajam - veliki udar
To je uznemirilo mnoge prodavače, ali i njihove dugogodišnje kupce. Dio njih zasad se oglušuje na zabrane pa ih se tako i ovaj ponedjeljak moglo zateći kako prodaju svoje proizvode. Među njima je bio i Ivan Krofak, vlasnik peradarskog obrta Pa-Gu iz okolice Varaždina.
– Došao sam na sajam jer ovdje dolazim već 15 godina, a unazad šest godina plaćam mjesečnu rezervaciju 250 kuna i maltarinu svaki ponedjeljak 50 kuna. Imam puno stalnih kupaca i ovo će za mene biti veliki udar jer se radi o velikom sajmu - rekao je Krofak, koji prodaje patke, guske, purane, piliće i ostalu perad.
Otkrio je kako ih je u ponedjeljak obišao komunalni redar, upozorio na nova pravila, popisao ih, ali im nije pisao nikakve kazne. No, to ne znači da će tako biti i idući ponedjeljak.
– Iskreno, doći ću ponovno, ali bojim se sankcija. Govore da bi najmanje kazne mogle biti 5000 kuna, a to nije mali novac - govori Krofak, koji osim u Koprivnici prodaje i na sajmovima u Zlataru, Čakovcu, Varaždinu, Križevcima i Samoboru.
\"Ukida se tradicija\"
- Još nigdje nije došlo do potpune zabrane, a u Samoboru su napravili i sve propisane uvjete. Smatram da ovom zabranom ruše 300 godina staru tradiciju i da su, koliko su novca ubrali, trebali dosad napraviti minimalne uvjete za daljnju prodaju životinja, a ne da su nas odsjekli od kupaca usred sezone - ne miri se Krofak, dodavši kako se nada da će nadležni ipak \"zažmiriti\" na nove odredbe ili barem napraviti potrebne uvjete kako bi i dalje mogao dolaziti na sajam.
Sudeći prema riječima Radmile Kovačević iz koprivničkog Komunalca, to se ipak neće dogoditi.
– U prva tri mjeseca naplata na stočnoj vagi bila je 310,58 kuna bez PDV-a. S obzirom da su potrebna zaista velika ulaganja te da u zadnje vrijeme stoke ima vrlo malo, stočni sajam stvara nam veliki gubitak - kazala je poslovotkinja Gradske tržnice i sajmišta i dodaje kako bi, među ostalim, za prodaju životinja morali sajmište ograditi visokom ogradom, osigurati natkriveni prostor zasebno za bolesne i uginule životinje, prostor za fekalije, prostoriju za veterinarski nadzor, dezinfekcijsku barijeru, te veterinarski nadzor.
– Kako drugi rade ne znam, ali mi se držimo zakona i propisa - ističe R. Kovačević i rješenje za prodavače životinja vidi u oglasnoj ploči koja se nalazi na sajmištu, a za one koji se bave prodajom nove obuće i odjeće, a nije vlastite proizvodnje, postoje kućice na koprivničkoj Gradskoj tržnici.
Vrlo nelogična zabrana. Ovo je nekad bila prvenstveno tržnica ili pijac za prodaju domaćih životinja, a sad je postala second hand shop.