Iako zima možda i nije doba godine koje smo navikli povezivati s eko-vožnjom i uštedama, kroz nekoliko savjeta pokazat ćemo da postoji alternativa 'rastrošnoj' zimskoj vožnji. Naime, opće je poznato da zimi automobili koriste više energije jer se dio iste troši i na zagrijavanje. Ipak, uz razuman plan potrošnje i cjelogodišnju kvalitetnu brigu za limenog ljubimca i u ovim se mjesecima mogu postići znatne uštede. Donosimo sedam savjeta čijom ćete primjenom osigurati da u vašem novčaniku na proljeće ostane više novca koji možete iskoristiti za nešto što želite, umjesto da ga bacite u vjetar.
-
Provjerite tlak u gumama Neprikladan tlak povećava otpor, a već dvije jedinice ispod propisanog tlaka u gumama povećavaju potrošnju goriva od 1%. Osim toga, nedovoljno napumpana guma može prouzročiti gubitak prianjanja na mokrim površinama ili u zavoju, a oba slučaja definitivno ne želite riskirati u ledenim mjesecima.
-
Provjerite geometriju kotača Nepravilna paralelnost kotača povećava trošenje guma i smanjuje stabilnost vozila. Također, nedovoljno centrirani kotači potiču motor na više rada, a samim time povećavaju i ukupnu potrošnju goriva do 2,5%.
-
Izbjegavajte korištenje praznog hoda motora Deset sekundi u praznom hodu troši više goriva nego ponovno pokretanje automobila, odnosno, izraženo brojkama radi se o utrošenih 0,2 litara goriva za svakih 30 minuta praznog hoda motora. Mnogi pribjegavaju tehnici praznog hoda, čak i do nekoliko minuta kod starijih modela automobila, kako bi zagrijali motor izostavljajući pri tome činjenicu da normalan rad motora isti zagrijava brže i više od ove 'stare' tehnike. Na umu valja imati i ekološke posljedice nepotrebnog rada motora zbog čega su brojni gradovi diljem svijeta ograničili ili zabranili prazan hod.
-
Ne nosite nepotreban višak opreme u ili na automobilu. Time ne samo da mu smanjujete razinu energetske učinkovitosti već i svako povećanje od jedan posto u težini automatski znači i povećanje o 0,5 posto u potrošnji goriva ili 0,1 posto na autocesti. Pod 'nepotrebnom' opremom smatraju se stalci za bicikle ili skije koje držite na krovu automobila i u sezonama kada se ne bavite navedenim sportovima. Zbog aerodinamičkog otpora koji stvaraju potrošnja goriva se u globalu može povećati između pet i deset posto. Naravno, pod viškom opreme ne podrazumijevaju se i zimska oprema ili set za prvu pomoć. Sve stavke namijenjene korištenju u slučaju kvara ili nezgode u vašem bi automobili trebale ostati tijekom čitave godine.
-
Gorivo točite ujutro Rezervoar svog automobila napunite u ranim jutarnjim satima dok je vanjska temperatura niža gustoća benzina ili dizela je veća i zauzima manje prostora u spremniku. Promjena gustoće goriva smanjuje količinu energije u svakoj jedinici goriva - benzin se širi jedan posto za svakih 9 stupnjeva Celzijusa, a dizel za 0,6 posto. Također, pažnju obratite i na to da je spremnik goriva ispravno osiguran jer do bržeg isparavanja goriva dolazi brže ukoliko poklopac ne sjeda pravilno.
-
Izbjegavajte agresivnu vožnju i vježbajte spremnost reagiranja u svakoj situaciji, ne dovodeći se u položaj da bude prekasno. Naravno, pretjerano ubrzavanje i jakog kočenje može povećati potrošnju goriva i do 25 posto. Osim toga, na skliskim i zaleđenim površinama tijekom zimskog perioda lako je moguće da prilikom agresivne vožnje izgubite kontrolu nad vozilom. Preporuča se vožnja pri konstantnoj brzini, prilagođena vremenskim uvjetima.
-
Vozilo koristite učinkovito i djelotvorno. Prije nego automatski sjednete i pokrenete automobil, razmislite morate li baš do svake destinacije ići automobilom. Šetnja do mjesta koje se nalazi u vašoj neposrednoj blizini može biti zgodna zimska vježba. Ako baš morate, vozite se po utabanim stazama koje su napravili drugi automobili ili nadležne službe.