Vrijedan je 34,7 milijuna kuna, a službeno otkriven u prosincu, odnosno prije pet mjeseci. Nije ni čudo da je vijest kako su pojedini dijelovi Spomenika domovini na Trgu Stjepana Radića popucali obišla društvene mreže i medije. No, neslužbeno doznajemo da temelj nije, kako je kružila informacija, pomaknut. Riječ je o minornoj pukotini u radnoj reški ili, laički rečeno, fugi zbog potresa u prosincu. A to će se sanirati sutra.
Kako objašnjava sam autor spomenika, arhitekt Nenad Fabijanić, kruže dezinformacije da je šteta velika.
– Odrješito opovrgavam sve što se pisalo zato što to nije točno, a u daljnje detalje ne želim ulaziti – kaže Fabijanić dodajući kako je bio kod spomenika u trenutku potresa i da se cijeli Zagreb tresao, a kamoli spomenuti komemorativni objekt.
Pitali smo i u Gradu da nam komentiraju novonastalu situaciju te su kazali kako će sav trošak popravka, koji nije velik, snositi izvođač.
- Tijekom pregleda spomenika su utvrđeni pomaci na radnoj reški obloge, odnosno na mjestu prekida i nastavljanja istovrsnih dijelova materijala. S obzirom na to da vizualnim pregledom od strane stručnih osoba nisu uočena konstruktivna oštećenja, navedena radna reška obloge ispunjava svoju svrhu i namjenu te će se pomak u najkraćem mogućem roku dovesti u prvobitno stanje. Napominjemo i to da je u tijeku rok garancije, tako da sav trošak popravka snosi izvođač. Mrlja nastala od mogućeg prelijevanje vode kod jačih padalina u kratkom vremenskom periodu, u kombinaciji s naletima vjetra i usporenog otjecanja, bit će očišćena u sklopu redovnog godišnjeg održavanja, a sve po okončanju postupka javne nabave za usluge održavanja spomeničkog kompleksa na godišnjoj razini - vele iz Grada.
Spomenik, podsjetimo, ima tri dijela – Zid boli, portal i kameni monolit. Staklene opeke posebno su dizajnirane u češkoj majstorskoj radionici u nadstandardnoj veličini 70 x 230 x 500 mm, a za unikatni uzorak zaslužan je akademski kipar Jeronim Tišljar. Opeke su posložili u stakleni Zid boli inspiriran onim autentičnima, nastalima tijekom Domovinskog rata na Selskoj cesti. Drugi element spomenika, portal dužine 31 metar, izrađivao se u Nizozemskoj, i to od posebnog polimernog materijala ojačanog vlaknima koji su otporni na atmosferilije te su time troškovi održavanja minimalni. A treći je element kameni monolit od 60 kubičnih metara na kojemu će strane delegacije i državnici odavati počast.
U podnožju ovog Spomenika Korupciji ste trebali stavit i biste istaknutih članova - braće Mamić, Bandića, Pašalića, Kutlu, Linića i tko će ih sve nabrojat...