Priprema se privatizacija Gradskih ljekarni Zagreb, a prema postojećim informacijama, Grad Zagreb želi prodati 50 posto udjela u tvrtki, za što očekuje 100 milijuna kuna.
Izvori upoznati s privatizacijom te gradske tvrtke tvrde da je realna cijena oko 70 milijuna kuna. A zašto se privatizira? Unatoč solidnom poslovanju, društvu je nužno restrukturiranje. Naime, ulaskom u Europsku uniju mijenjaju se pravila na tržištu i dolazi do postupne liberalizacije.
Jedno od njih nalaže i da se između Grada i Ljekarni definira korištenje poslovnih prostora budući da Ljekarne posluju u gradskim prostorima, a ne postoji ugovor o najmu između dvije pravne osobe pa Grad prostore na atraktivnim lokacijama Ljekarnama iznajmljuje po vrlo povoljnim uvjetima.
Neki se prostori čak i ne plaćaju, što bi se prema odredbama EU moglo tretirati kao subvencija na koju ta tvrtka nema pravo. Definiranje odnosa moglo bi donijeti znatno veće troškove Ljekarnama koje kasnije ne bi mogle financirati 360 stalnih zaposlenika te još 54 radnika na određeno radno vrijeme čija je prosječna plaća i do 30 posto veća nego u konkurentskim tvrtkama.
Za usporedbu, Prima Pharme, koje posluju u sklopu Grupe Medika, ostvaruju gotovo jednak promet uz ukupno 303 zaposlena. Osim broja zaposlenih, neefikasnost postoji i u strukturi kompanije. Naime, njezinih 36 operativnih ljekarni nosi 95 posto prometa koji se penje na oko 265 milijuna kuna godišnje.
Deset ljekarni je profitabilno i ostvaruju svaka po 13 milijuna kuna godišnje, dok desetak ljekarni jedva uspije pokriti svoje troškove. Opterećenje je i kasno plaćanje HZZO-a s kojim tvrtka ostvari 60 posto prometa, a i činjenica da je tvrtka dala pozajmicu Direkciji ZG holdinga u iznosu od 45 milijuna kuna.