Lov na terase

"Četiri su razloga zbog kojih je Tomaševićeva politika prema ugostiteljima katastrofalna"

20.02.2022.
u 21:47

Restorani u proračun uplaćuju naknade za terase, komunalne naknade, prireze, porez na potrošnju i razna davanja koja ga pune. Iza njih je cijela mreža malih dobavljača koji će imati nepopravljivu štetu i dovedena je u pitanje egzistencija velikog broja obitelji, smatra Borna Janeš, vlasnik popularnog restorana Pod zidom

Borna Janeš, vlasnik restorana Pod zidom u istoimenoj ulici kojeg su mnogi turisti proglasili jednim od najboljih u gradu, također je dobio nalog da ukloni svoju terasu i tako oslobodi dva parkirna mjesta. Ono što je gradonačelnik Tomislav Tomašević o terasama kazao na presici u utorak nije točno, kaže on.  

-Izjava kako se radi o uklanjanju COVID terasa nije točna. Zadnjih nekoliko tjedana veliki broj ugostitelja koji već godinama posluju na istim lokacijama i imaju terase na istim lokacijama preko 10 godina zaprimaju rješenja da moraju ukloniti te terase, a koje su u okviru sa svim zakonima i propisima te koje se ne odnose na nikakva COVID proširenja koja je odobravala stara vlast usred lockdown-a. Terase koje se uklanjaju mnogim ugostiteljima su osnovno sredstvo za rad u toplijim mjesecima, ne radi se o COVID proširenjima ili o ilegalnim terasama koje gradonačelnik spominje, nego o terasama koje se nalaze neposredno ispred izloga lokala- kazao je Janeš. 

Podsjetimo, jesenas je ugostiteljima bez ikakve prethodne najave naređeno da o vlastitom trošku počnu piliti, rezati i demontirati terase u koje su godinama ulagali godinama vlastitu imovinu, zaduživali se, za koje još uvijek isplaćuju rate kredita i koje su im osnovno sredstvo za rad i preživljavanje, pogotovo u ovim turbulentnim vremenima.

-I u ovom slučaju vlast je potpuno ignorirala apele ugostitelja da se odluka revidira, a ako ništa drugo bar privremeno zaustavi i odredi moratorij kako bi se eventualno mogao pronaći dijalog i kako bi ugostitelji mogli prilagoditi poslovne modele koji im se potpuno urušavaju preko noći- kaže Janeš koji smatra da je način na koji gradska vlast provodi novu politiku ekstremno neprijateljski i netransparentan. U 'lov na terase', dodaje, krenulo se bez prethodne najave i bez jasnih kriterija rada povjerenstva i načina na koji povjerenstvo donosi odluke.

-Ugostitelji su masovno počeli dobivati negativna rješenja za terase koje imaju godinama, a rješenja su mnogima, iako su predana u zakonskim rokovima i okvirima, stizala debelo iza Nove Godine, a odnosila su se na uklanjanja terase s datumom 1. siječnja 2022. Osim što se u tom procesu nisu poštivali proceduralni rokovi od strane gradske vlasti i što se ugostitelje stavilo pred zid jer ne postoji mogućnost da iskoriste pravo žalbe. Tako ih se prisilno stavilo u položaj da riskiraju kazne i da su u prekršaju jer već godinama imaju postavljene terase koje odjednom od 1. siječnja više nisu legalne, a rješenja nisu dobili do toga datuma- govori. I njegovom je restoranu, kaže, nalog da do 1. siječnja makne terasu, stigao tek 7. siječnja. 


 

-Unatoč velikim naporima da se uspostavi bilo kakav dijalog, gradska vlast se na svaki kontakt oglušila te odluke donosila jednostrano, netransparentno i bez sluha za bilo kakve argumente, vodeći se isključivo samovoljom i subjektivnim odlukama donesenim od strane Povjerenstva za dodjelu javnih površina u zakup, na čelu s Lukom Thummom, koje je grad Zagreb zamislilo bez događanja, pitomih i simpatičnih festivala po centru Zagreba, Adventa i na kraju ugostiteljskih terasa. Povjerenstvo koje ima apsolutnu moć subjektivnog donošenja odluka vodi beskompromisnu ideološku politiku i ignorira sve objektivne činjenice, uključujući pozitivna mišljenja za postavljanje isti tih terasa, a koja su izdana od strane stručnih i relevantnih tijela Grada Zagreba između ostalog i sektor za promet i sektor za komunalne poslove - smatra Janeš.

Povjerenstvo, kaže, poništava sva ta pozitivna mišljenja, te uklanja redom terase ugostiteljskih objekta sa obrazloženjima kao što su „nedostatak parkirnih mjesta“, „ugroza biciklističkih staza“, „požarni put“, a nekim slučajevima povjerenstvo ide tako daleko da zadire u poslovanje ugostiteljskog objekta i zaključuje kako „ugostitelju ne treba terasa jer ima već jednu terasu na privatnoj površini“, odnosno zimski vrt.

Politika koju provodi Grad Zagreb štetna je ne samo za ugostitelje nego i za cijelu zajednicu zbog više razloga, objašnjava zagrebački ugostitelj. Prvi razlog je epidemiološki
 
-Povjerenstvo za dodjelu javnih površina u zakup odbijanjem zahtjeva za već postojeće terase ugostiteljskih objekata te izdavanjem rješenja o uklanjanju istih, donosi odluke koje mogu potencijalno negativno utjecati na sprečavanje širenja virusa COVID-19. Suprotno svim epidemiološkim preporukama i tendenciji cijele Europe da se poslovanje ugostiteljskih objekata što više odvija na otvorenim površinama, odnosno terasama, odluke Povjerenstva imaju tendenciju da se poslovanje odvija u zatvorenim prostorima ugostiteljskih objekata - iznosi Janeš.

Drugi je razlog stvaranje neizvjesne i neprijateljske poslovne klime te ugrožavanje egzistencije malim tvrtkama i obiteljima.  

-Politika nove gradske vlasti koja se provodi subjektivnim i netransparentnim donošenjem odluka, bez sluha, bez mogućnosti da se odluke preispitaju ili revidiraju, bez ikakve mogućnosti dijaloga, bez jasnih kriterija i ne poštujući osnovne procedure dodatno pogoršava ionako neizvjesnu i tešku poslovnu klimu. Ugostitelji u Zagrebu posebno su pogođeni ovom krizom zbog dva uzastopna lockdown-a. Uz sva epidemiološka ograničenja u zatvorenim prostorima koja su na snazi, akumulirane ogromne gubitke u posljednje dvije godine, ekstremni inflatorni pritisak i teške situacije na tržištu rada, nova vlast Grada Zagreba odlučila je uništiti malo poduzetništvo. Ne očekujemo pomoć od grada, samo želimo napokon imati mogućnost rada. Nakon dvije godine prisilnih zatvaranja i dva proljeća provedena u lockdown-u, ovo proljeće je zagrebačkim ugostiteljima trebalo biti prvo nakon 2019. godine da dođu do zraka- kazuje Janeš. Oštećeni ugostitelji, nastavlja, godinama su gradili svoje restorane, zaduživali se, investirali.

-Takvi restorani pokreću gospodarstvo grada, iza njih je cijela mreža malih dobavljača koji će također imati nepopravljivu štetu, ugroženo je desetine radnih mjesta i dovedena u pitanje egzistencija velikog broja obitelji. Takvi restoranima godinama su u gradski proračun uplaćivali naknade za terase, komunalne naknade, prireze, porez na potrošnju i razna davanja koja su punila gradski proračun - govori Janeš.

Treći je razlog uništavanje gastronomske i turističke ponude grada. 

-Ono što bi svima trebao biti zajednički cilj je da se Zagreb razvija u smjeru grada na korist ugodnog života stanarima, ali i malim poduzetnicima i obrtnicima koji u gradski proračun uplaćuju velike iznose i doprinose razvoju turizma i gospodarstva u cjelini. Turiste koji dolaze u Zagreb ne želimo otjerati i izgubiti dio prihoda koji se od turizma ostvaruje u Zagrebu baš zbog gastro i kulturne ponude koji svaki europski razvijeni grad njeguje i treba dalje razvijati. Terase se uklanjaju objektima koji su simbol Zagreba, ali i restoranima s međunarodnom reputacijom zbog kojih strani gosti ciljano dolaze u Zagreb. Svi ti restorani morati će zatvoriti svoja vrata i neće preživjeti bez otvorenih terasa - kaže Janeš. Nedavno je, naime, najprestižniji međunarodni gastronomski vodič u svijetu „Michelin“ restoranima u Zagrebu koji imaju odlikovanja slao upitnik, a jedno pitanje je glasilo „Kako gradska vlast podržava Michelin restorane“.

-Odgovor od nekih restorana nisu dobili jer bi glasio „tako da ih nerazumnim odlukama direktno želi uništiti“. Takva politika ne šteti samo restoranima nego i međunarodnom imidžu grada - upozorava Janeš.

Četvrti je razlog politika suprotna najavi proširenja pješačkih zona i micanja automobila iz centra, navodi on. 

-Dodatno, pitamo se kako su ovakve odluke u korelaciji sa najavljenim projektom Zelenog Zagreba, proširenja pješačkih zona i micanjem automobila iz centra grada? Naprotiv, donose se odluke kojima se ugostiteljima uklanjaju terase i čak u zonama u najužem centru grada, neposredno pored glavnog zagrebačkog trga, koje je prethodna gradska vlast još prije gotovo 10 godina predvidjela kao pješačke zone, a nova gradska vlast proširenjem parkirnih zona suprotno najavama, vodi politiku intenziviranja prometa u užem centru grada. Nekoliko oduzetih parkirnih mjesta ugostiteljima koja su imali više od desetljeća u zakupu neće preko noći riješiti prometnu problematiku grada, ali će upropastiti mnoge restorane, male poduzetnike i obrtnike, zatvoriti brojna radna mjesta, oštetiti gradski proračun i osiromašiti ponudu Zagreba što će direktno utjecati i na turističku i gospodarsku aktivnost grada- zaključuje Janeš koji se pita je li Povjerenstvo za dodjelu javnih površina u zakup dovoljno stručno tijelo da shvaća dalekosežne posljedice svojih nedavnih odluka. 
 

 

Komentara 10

PA
Pahor
06:09 21.02.2022.

Samo teski naivci su se nadali da ce ekipa koja je cijeli zivot uspjela sakupiti tri dana staza, napraviti nesto korisno. Em su lijeni, em neznaju.

PA
Pahor
06:06 21.02.2022.

Muzemo jer možemo.

EX
Exar89
11:47 22.02.2022.

Nikakva podrška ugostiteljima, terase su se gradom proširile kao rak i treba ih dovesti pod kontrolu.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije