FOLKLORAŠI IZ PREČKOG

Čuvari tradicije već četiri desetljeća: 'Kolo oko rotora bilo je hit, no često zaplešemo i u parkovima'

storyeditor/2024-04-05/KUD_Croaita_nastup.jpg
Foto: KUD Croatia
1/46
07.04.2024.
u 08:00

I sestra i brat i ja pridružili smo se još kao klinci, kaže Nera Keglević, koja svira bisernicu čiji su se tanki zvuci čuli i u bećarcu na kružnom toku

Svojim folklornim koreografijama i glazbenim izvedbama obuhvaćaju gotovo sve regije Hrvatske, iza njih su brojna svjetska natjecanja, a prozvali su ih i "malim Ladom". Kulturno-umjetničko društvo Croatia osnovano je u prosincu 1983., u vrijeme kada je, kažu, u naselju Prečko djelovao tek jedan nogometni klub, a u povijest su se upisali kao prvi u zemlji koji su koreografirali dječji folklor. Viralni su hit pak postali kada su nedavno zaplesali kolo i bećarac oko rotora, a snimka koja je osvanula na Facebook profilu "Glas Hrvatske" proširila se mrežama.

Važno je biti dio zajednice

– Ideja nije bila baš spontana i nagla kako je izgledalo. Budući da se u Knjižnici Prečko održavala izložba "Čuvari hrvatske tradicije", posvećena 40. obljetnici našeg KUD-a, planirali smo nastup na javnom mjestu. Rotor nam je kao pozornica upao u oko kada smo sjedili u kafiću nasuprot njega, a kako stalno onuda prolazimo, odlučili smo na više punktova odraditi kratke izvedbe. Tako je jedan od punktova bio ispred knjižnice, drugi rotor, a finalno smo kolo izveli na Kocki, odnosno malonogometnom terenu. Inače nam je u tradiciji plesati po kvartovskim parkovima, a nerijetko se naši plesači nađu i u nekom od kafića pa zapjevaju. Tako radimo svih ovih četiri desetljeća jer Prečko je naš dom – govori predsjednica KUD-a Marija Šinković Bečić.

VEZANI ČLANCI: 

Društvo danas broji oko 150 članova koji djeluju u pet skupina, predškolskoj, mlađoj i starijoj školskoj, odrasloj te veteranskoj, a prate ih i dječji te odrasli tamburaški sastav. Ljubav prema folkloru, kažu, prenosi se s koljena na koljeno pa nerijetko mjesta svojih roditelja, baka i djedova poslije preuzmu djeca. U većini slučajeva s uvježbavanjem plesnih koraka počinju s nepune četiri godine, a tako je svoju karijeru u KUD-u prije 15 godina započela i Nera Keglević. S mlađim bratom i sestrom upisali su je roditelji, koji su također bili u folkloru od malih nogu.

– S vremenom nam se počelo sviđati, osvojila nas je energija u KUD-u, upoznavanje novih ljudi i druženje pa smo odlučili ostati – govori Nera, koja je najprije bila dio plesnih skupina, a poslije se priključila tamburaškom sastavu. Svira bisernicu, čiji su visoki tonovi pratili i bećarac na kružnom toku, a među sviračima se tada našao i Petar Paskutini.

Foto: KUD Stjepan Radić

– Upisao sam se prije godinu dana jer sam za KUD čuo od prijatelja i izgledalo mi je jako zanimljivo pa sam htio probati. Volio bih da se što više mladih povede mojim primjerom i priključi jer neka iskustva su nezaboravna – poručuje Petar, koji u društvu svira violinu.

KUD Croatia ne pravi razlike stoga se u njega, kaže osnivač Goran Knežević, mogu upisati i crnokosi i plavokosi, i tanki i bucmasti, oni koji znaju pjevati, ali i oni koji ne znaju, pa i oni koji nikada nisu zaplesali. Kada je osnovao društvo, upisivala su se djeca u dobi od 15 godina, no s vremenom se i to promijenilo. Najmlađi članovi danas su trogodišnjaci koji će uz folklor odrasti, a ova vrsta umjetnosti, dodaje, pruža i cjelokupnu strukturu za razvoj djece.

– Ponajprije motorika, a tu je i fonetski razvoj, pa sve do sociološke dimenzije, gdje djeca osjete da moraju nekome pomoći i da su dio zajednice, što je izuzetno važno – ističe Knežević.

VEZANI ČLANCI: 

Originali teže i do pet kilograma

U prostorijama Društvenog doma Prečko, gdje svakodnevno održavaju probe, čuvaju i narodne nošnje. Njihov fundus danas broji više od 200 primjeraka nošnji iz gotovo svih dijelova Hrvatske, neke od njih su uvjerljive replike, no čuvaju i autentične originale.

– Neke smo skupili donacijama kako bismo ih sačuvali da se ne unište, a neke su nam darovali i naši članovi. Često su to komadi ili čak cijeli setovi nošnji baka i djedova koji nam ih poklone jer ih nemaju gdje držati, a ne žele ih baciti jer su to velike vrednote – kaže Marija Šinković Bečić. No lakše je, dodaje, nastupati u replikama jer originali najčešće teže i do pet kilograma, a plesačima KUD-a to predstavlja dodatan izazov jer i bez njih istodobno plesanje i pjevanje zahtijeva posebne vještine.

VIDEO Neobičan tramvaj provozao se zagrebačkim ulicama, putnici se ludo zabavljali

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije