Zagrebačka policija će s početkom nove školske godine pojačano nadzirati promet u zonama škola u kojima je brzina kretanja ograničena na 40 kilometara na sat kako bi „najranjiviji“ sudionici u cestovnom prometu sigurno svladavali put do škole i natrag.
No, da bi se izbjegli neželjeni događaji, svi trebaju biti pažljivi - od vozača do roditelja, koji prilikom dovođenja djece često nepropisno parkiraju u zonama škola, ugrožavajući sigurnost mališana.
Viktor Forjan iz Službe za sigurnost cestovnog prometa pozvao je sve sudionike u prometu da se ponašaju oprezno, odgovorno te da poštuju prometne znakove jer je od danas na području grada Zagreba i Zagrebačke županije u prve razrede više od 170 škola kreće oko 12,100 učenika.
Podsjećajući da je brzina vožnje u zonama škola ograničena na 40 kilometara, Forjan je pozvao vozače da vode računa kako djeca ne poznaju dovoljno prometne propise te da, primijete li nesigurno dijete zaustave vozilo i rukom mu pokažu da može sigurno prijeći cestu.
Djeca su zaigrana i teže uočljiva ostalim sudionicima u prometu
Vozači trebaju voditi računa da su djeca nižeg rasta zbog čega su teže uočljivi ostalim sudionicima u prometu, također imaju smanjenu sposobnost usmjeravanja pozornosti na zbivanja u prometu, a zbog zaigranosti često reagiraju nenadano i nemaju razvijen osjećaj za procjenu opasnosti.
Roditeljima policija savjetuje da razgovaraju s djecom o prometu i ukažu im na moguće opasnosti, negativne i pozitivne primjere u prometu te svrhu pješačkog prijelaza i semaforskih uređaja.
Ako je vaše dijete prvoškolac posebnu pozornost posvetite putu u i iz škole, odaberite najsigurniji put i po njemu uvježbavajte sigurno kretanje, ukažite djetetu na opasna mjesta, ispravite dijete kad pogriješi, pratite 'prvašiće' u i iz škole barem prvih desetak dana, kažu u policiji.
Pozivaju roditelje da se pobrinu da im djeca imaju reflektirajuću odjeću, obuću i torbu te da djecu prevoze na propisan način, što od početka kolovoza znači da se djecu nižu od 150 centimetara smije prevoziti na mjestu suvozača samo smještenu u dječjim sjedalicama. Na sjedalima koja nisu prednja djecu nižu od 135 centimetara smije se prevoziti samo u sjedalicama.
Forjan je posebno pozvao roditelje da vlastitim primjerom pokažu djetetu ispravan način ponašanja u prometu i da nikad, bez obzira koliko se žurili, u pratnji djeteta ne rade prometne prekršaje. Pozvao ih je također da ne parkiraju nepropisno u zoni škole te da djeca u vozilo ulaze i iz vozila izlaze na nogostup, a ne na kolnik.
Najmlađim sudionicima u prometu, policija savjetuje da se kreću samo po nogostupu, cestu prelaze samo preko 'zebre' i na zeleno, obvezno provjere ima li vozila i samo ako ih nema prelaze cestu. Ako stalno ima vozila, sačekajte da se vozilo zaustavi i vozač vam rukom pokaže da možete sigurno prijeći cestu, savjetuje policija djeci.
Policijske aktivnosti tijekom provođenja akcije „Poštujte naše znakove“
Policiji će u rujnu nadzor prometa u zonama osnovnih škola biti prioritet pa će promet nadzirati s maksimalnim brojem policajaca i pripadnika prometne jedinice mladeži.
Tijekom rujna, policijski službenici održat će predavanja i razgovor u svim prvim razredima osnovnih škola te upoznavati djecu s temeljnim pravilima sigurnog sudjelovanja u prometu, također će učenicima podijeliti reflektirajuće kišne kabanice.
Policajci će biti nazočni prvom roditeljskom sastanku učenika prvih razreda kako bi roditeljima u kratkom izlaganju izložili najvažnije poruke o sigurnom sudjelovanju njihove djece u prometu.
Tijekom rujna, policija će posebice u vrijeme početka i završetka nastave, pojačano nadzirati prilazne ceste, ulice i raskrižja u blizini škola, radi nesmetanog i što sigurnijeg dolaska i odlaska djece u školu.
Osim što će po potrebi i upravljati prometom, policija će kažnjavati nedisciplinirane vozače koji ne poštuju prednost prolaska pješaka na obilježenom pješačkom prijelazu.
Dodatnom akcijom Sigurno u prometu policija će u petak ispred zagrebačkog HNK sve sudionike u prometu, posebno vozače upozoriti na djecu u prometu.
Po policijskim podacima za prvih osam mjeseci 2017. djeca su sudjelovala u ukupno 237 prometnih nesreća u kojima je poginulo jedno dijete putnik iz osobnog automobila.
Roditeljima policija savjetuje da razgovaraju s djecom o prometu i ukažu im na moguće opasnosti, negativne i pozitivne primjere u prometu -- Forjan je posebno pozvao roditelje da vlastitim primjerom pokažu djetetu ispravan način ponašanja u prometu ::::::: "Šutio sam"" tri dana. ___ No, jednostavno nisam mogao "prešutjeti" ovu lakrdiju i laprdanje o sigurnosti djece u prometu te "policijskim" "savjetima" "roditeljima" i vozačima. ---- Foto: Hrvoje Jelavić/Pixsell Djeca u prometu --- Pogledajte prvu sliku uz ovaj članak __ Što NIJE U REDU na toj slici??? ___ Očito da je visokoj osobi na slici bitniji predmetu desnoj ruci od niže osobe u lijevoj ruci. ___ Da je majka - nije. ____ Da je pametna - nije. __ Samo pročitajte ovdje kopirane rečenice pa će te, moožda, shvatiti. __ Objasnit ću - bilo koja odrasla osoba koja djete drži za ruku MORA djete držati rukom koja je udaljenija od kolnika, odrasla osoba MORA BITI IZMEĐU kolnika i djeteta. __ Ovaj prijmjerak "nikakve" riti s "modernim" "nesseserom" u jednoj ruci i dječnim "dodatkom" u drugoj ruci najbolji su primjer kako djete jednosatvno može dospjeti čak i pod policijsko vozilo - ovako uspješno složen fotografski kadar se rijetko dogodi. __ Na žalost, očito nema pravog učinka, kako na čitatelje, tako niti na policiju, roditelje, a niti novinare HINa-e i "večernjaka" koji nisu niti pokušali objasniti što su objavili slikom. __ Ili niti sami nisu svjesni slikovne poruke, izgleda slučajno snimljene, jer nigdje o tome niti slova