Da u Zagrebu sve lampice gore crveno, barem one koje se odnose na pitanje problematike otpada, upozorila je jučer HNS-ova kandidatkinja za gradonačelnicu, Anka Mrak-Taritaš.
U cilju uvođenja pametnog gospodarenja otpadom, Taritaš je tako prezentirala dio svog izbornog programa, naglašavajući kako pitanje otpada u metropoli svakako ne treba koristiti u političke svrhe.
Otpad je energent
– Otpad je problem kojim ćemo se baviti iduće stoljeće. Tako je i u Hrvatskoj. Neke općine i gradovi su to počeli dobro rješavati. U Zagrebu su sve lampice u crvenom, kao iznad bolesničkog kreveta. Kad stavljate problem pod tepih, nastaje veliko brdo i na to se možete spotaknuti. Otpad ne treba koristiti u smislu politike, već slušati struku što o tome misli – kazala je Mrak-Taritaš.
Kandidatkinja za gradonačelnicu HNS-a tako jasno definira nekoliko nužnih koraka koji se u problematici zbrinjavanja otpadom moraju što prije primijeniti.
– Potrebno je odmah pronaći adekvatne lokacije za izgradnju postrojenja ili nabavu opreme potrebne za sortiranje odvojeno prikupljenog otpada, isto tako i lokaciju postrojenja za biološku obradu, kao i postrojenja za obradu miješanog komunalnog otpada, a sve to do izgradnje centra za gospodarenje otpadom – kazala je Anka Mrak-Taritaš.
Uz navedene hitne “korake”, Anka Mrak-Taritaš zagovornica je istovremene pripreme projektno-tehničke dokumentacije za centar za gospodarenje otpadom, kao i dokumentacije za novu energanu koja bi po njezinu planu bila u istočnom dijelu grada na mjestu postojeće toplane.
– Kad doista budemo plaćali otpad prema količini, počet ćemo ga odvajati. Grad u odnosu prema otpadu mora koristiti vlastite kapacitete – kaže Taritaš.
Više reciklažnih dvorišta
Pametno gospodarenje otpadom koje zagovara, znači, manje račune za odvoz otpada, činjenicu da otpad nije smeće, već energent i sirovina i da takvo gospodarenje omogućuje nova zapošljavanja u procesu sortiranja i obrade otpada.
– Imamo ciljeve koje moramo ispuniti, a oni su osnivanje centra za gospodarenje otpadom i zatvaranje i sanacija Jakuševca – rekla je.
Kaže, potrebno je broj reciklažnih dvorišta u gradskim četvrti povećati, pronaći mjesta za sortirnice, ali i ponuditi više spremnika za odvojeno prikupljanje papira i kartona, stakla te plastične i metalne ambalaže.
Tim više što ima toliko puno posla, alarmantan je i podatak da izmjenama i dopunama Prostornog plana, koje se očekuju u prvoj polovici ove godine. Grad nije definirao lokaciju za izgradnju centra za gospodarenje otpadom, već je, štoviše, upozorava Taritaš, rečeno da će se mogućnosti centra za gospodarenje otpadom na Resniku preispitati u posebnom postupku, te će se tehnološki procesi, lokacije građevina i opreme provjeriti i utvrditi u posebnim postupcima temeljem stručnih podloga.
– Nama jednostavno treba pametno gospodarenje otpadom: kazala je Anka Mrak-Taritaš.•
Ovoj nije bilo dovoljno devastirati arhitekturu Dalmacije,a sada bi unistila i europsku metropolu.