AKCIJA POLICIJE

Kako izgleda svijet sa 0,8 promila alkohola u krvi

07.06.2009.
u 22:43

Kako bi smanjili stradavanje mladih vozača u prometu, čemu je često uzrok alkohol i neprilagođena brzina, policajci su u subotu na večer blizu ulaza na jarunsko jezero, popularno odredište za noćni provod, zaustavljali upravo vozače u dobi od 18 do 30 godina.

No nisu ih kažnjavali, što je u prvi mah iznenadilo vozače, već savjetovali da pijani ne sjedaju za volan jer u tome slučaju postaju opasni za sve sudionike prometa.

To je, naime, svrha preventivne akcije “Vozim, ne pijem”, koju je odlučila pokrenuti Policijska uprava zagrebačka.

Vozi ekipu i ne pije
– Baš vozim društvo na Jarun u provod. Oni će se zabavljati, a ja sam odlučio da večeras ne pijem – kazao je policajcima 23-godišnji Goran Šušanj nakon što su ga zaustavili.

Alkotest je pokazao da mladić ima pravo - nije popio ni kap alkohola, a zbog svoje savjesnosti zaslužio je i pohvalu policajaca. Zanimljivo je da je većina vozača koje je policija u subotu zaustavila pred Jarunom uglavnom pozitivno reagirala na njihovu akciju.

Kako je to kada se popije koja čašica više, trijezni su mogli lako doznati jer je policija sa sobom ponijela i posebne naočale kojima je moguća simulacija pijanstva izazvana sa 0,8 promila u krvi.

– Koliko će se vozači pridržavati naših savjeta, znat ćemo tek kada se budu iz provoda vraćali kući – rekao je Viktor Forjan, iz Odjela za sigurnost cestovnog prometa Policijske uprave zagrebačke.

Policija želi, dodao je, potaknuti neodgovorne vozače da promijene svoje navike.

Mladi u polovici nesreća
– Naša iskustva s mladima koji se vraćaju iz noćnog provoda nisu dobra. Zbog toga ćemo ovu akciju provoditi svaki vikend – rekao je policajac Viktor Forjan.

Mladih je vozača na području Policijske uprave zagrebačke evidentirano 115.000, a upravo oni sudjeluju u svakoj drugoj prometnoj nesreći s poginulim osobama na zagrebačkim cestama.

Lani je ta populacija vozača sudjelovala u 7300 prometnih nesreća, od kojih je 45 imalo za posljedicu smrt.

Čak dvije trećine utvrđenih najtežih prekršaja, koji su najčešći uzroci najtežih prometnih nesreća, otpadaju na vožnju s nedopuštenom koncentracijom alkohola u organizmu te prekoračenje dopuštene brzine.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije