- U pamćenje mi se urezao događaj sa 89-godišnjakinjom. Ukrala je četiri "milka" čokolade, dva paketića kave i nekoliko mandarinki. Kad sam je zaustavio i tražio da vrati ukradene stvari, rekla mi je da to nije za nju, već za unučad. Užasno sam se osjećao, ali posao je posao - rekao je voditelj osiguranja Superkonzuma u Vukovarskoj, želeći zbog prirode posla, ostati anoniman.
Problem krađa u zagrebačkim trgovinama, potvrdio je, postaje sve aktualniji. Iako nije htio reći kolika je šteta pričinjena prodavaonici krađama, otkrio je da u svojoj smjeni ima i po tri zapisnika o krađi, ili mjesečno stotinjak uhvaćenih kradljivaca!
- Krade se doslovce sve - od pršuta, alkoholnih pića, delikatesa, dezodoransa... do žileta. Uglavnom roba koja se lako može preprodati. Lakše bi bilo kada bi postojao prepoznatljiv tip kradljivaca. No, kradu nam starice, odrasli muškarci, narkomani, klinci, pa čak i gospođe u bundama. Poseban problem su profesionalni kradljivci. Operiraju u grupama, pa ih je teško uhvatiti - kazuje naš sugovornik, a isto su nam rekli i u drugim prodavaonicama.
Trgovine DM-a unatoč videonadzoru, EAS-piskalicama i detektivima u civilu, posebna su meta kradljivcima. Za bolju zaštitu od agresivnih kradljivaca u DM-u je čak zaposlena i djevojka - zaštitar sa smeđim pojasom u karateu. Poslovotkinji DM-a u Ilici Mirjani Domazet čini se da ljudi kradu iz obijesti. No, narkomani koji kradu za drogu, kao i profesionalci, u njihovu trgovinu dolaze - s narudžbama. Zbog toga su u posljednje vrijeme pribjegli izlaganju prazne ambalaže na policama, tako da se skuplji proizvodi preuzimaju na blagajni.
- Kradu sve, od rašpe za nokte do kanti za kiseljenje zelja. Ne razmišljaju o tome da štetu namirujemo mi iz naših nevelikih plaća. Žalosno je što smo postali trgovci koji u kupcima prvo gledaju lopove - rekla nam je ogorčena prodavačica na odjelu parfumerije u Nami na Trgu bana Jelačića.
Krade se i u Ferimportu u Martićevoj, najviše paketići s vijcima iako ne stoje više od desetak kuna. Oni pak koji s nečasnim namjerama pohode Levi"s u Ilici imaju profinjeniji ukus - najtraženije su hlače 501. Krade se i sanitetski materijal, pa su tako u Hospitalijinoj trgovini do uvođenja videonadzora u džepovima i torbama najčešće završavale četkice za zube, naočale i - ortopedski ulošci.
Za besplatnu kupnju razrađeni su raznoliki trikovi. Ukradena roba skriva se pod suknje, u hlače, ili u "poderane" podstave torbi. Koriste se skalpeli i noževi za uklanjanje EAS piskalica, ili ukradena roba oblaže aluminijskom folijom koja onemogućuje EAS. Dok pokušavaju doskočiti trikovima trgovci se žele i na manjkave zakone. Osobito na odredbu da se krađa robe ispod 1000 kuna vrijednosti ne smatra kaznenim djelom, pa im protiv kradljivaca preostaju jedino privatne tužbe.
Iako je zakon za kazneno dijelo krađe predvidio zatvorsku kaznu do tri godine, to ne spriječava predane zagrebačke kradljivce. Lani su u odnosu na 2000. godinu krađe porasle 35 posto, pa je evidentirano čak 5125 krađa, dok ih je je 1997. bilo "samo" 1912.
L. Dervoz, T. Oharek