Med u malim i velikim teglama, vrećicama i ugostiteljskim pakiranjima na police brojnih trgovina, ljekarni, hotela i kafića stiže iz – Donjeg Dragonošca. U tom naselju na jugu Zagreba, u gradskoj četvrti Brezovica, smjestio se Medo-Flor, poduzeće za proizvodnju meda i pčelinjih proizvoda. Osnovao ga je bračni par Ljubica i Antun Fanuko 1991., a danas posao vode sa sinom Ivanom i kćeri Matejom te imaju još sedmero zaposlenih.
– Počeli smo u garaži, a u 25 smo se godina proširili s 30 na 850 kvadrata. Lani smo prodali 350 tona meda – govori Antun Fanuko, koji se još od 1980-ih pčelarstvom bavio iz hobija. Kada su on i supruga početkom 1990-ih ostali bez posla, a imali su dvoje male djece, teška ekonomska situacija potaknula ih je na pokretanje vlastitog biznisa. Učili su i širili se s vremenom, a do 2000. proizvodili su i vlastiti med. No, onda su otkrili da je sin Ivan alergičan na ubod pčele te su se morali okrenuti pakiranju meda.
– Otkupljujemo med iz svih dijelova Hrvatske, od malih proizvođača koji ne bi sami mogli plasirati svoje proizvode. Mi ga testiramo u skladu s najstrožim certifikatima za prehrambenu industriju te pakiramo – kaže Antun Fanuko te dodaje kako tvornica osim pakiranja proizvoda otkupljuje i matičnu mliječ, propolis i pelud od kojih se rade novi proizvodi poput pastila, propolisnih otopina, napitaka, mednih mješavina i sirupa. Imaju i dječju liniju proizvoda, a stalno rade na inovacijama. Svoje proizvode izvoze u regiju, ali i Austriju, Švedsku, Veliku Britaniju... Ključ uspjeha je, kažu, reinvestiranje dobiti u razvitak tvrtke.
– Prvu dobit nismo potrošili na sebe, nego smo je uložili u posao. Bilo nam je važno širenje, ali i otvaranje radnih mjesta – ističe Antun Fanuko. Većina je zaposlenika iz Donjeg Dragonošca ili okolice te su, zaključuje, kao velika obitelj.•
350 tona ? da mi je znati koliko su kupili šećera pa ga prodali po 60kn /kg.