Loše su gospodarili pa će novac sad raspoređivati po drukčijim pravilima. Gradske četvrti i mjesni odbori od sljedeće će godine više novca morati usmjeriti na održavanje i čišćenje ulica te zelenih površina jer, pokazala je analiza Grada, područja su to na kojima su zakazali.
Vrijedi od 1. siječnja 2019.
Neće se, međutim, u njihovu smjeru okrenuti koji milijun više iz gradske blagajne, već će se novac namaknuti iz fonda za komunalne aktivnosti. Ili, pojednostavljeno, uzet će se dio namijenjen gradnji cjevovoda, asfaltiranju, iscrtavanju parkirališnih mjesta, postavljanju zaštitnih stupića i prometnih zrcala, gradnji igrališta i parkova za pse, uređivanju objekata odbora i četvrti, vrtića, škola te domova za umirovljenike. Konkretno i u praksi, to znači gotovo deset milijuna kuna manje u ovom segmentu za, primjerice, Novi Zagreb-zapad, sedam milijuna manje za Gornju Dubravu te čak trinaest milijuna manje za Sesvete.
– U 2018. planiran iznos za komunalne aktivnosti je 250 milijuna, a novi je prijedlog 200 milijuna – kažu u Gradu pa ističu da će, s druge strane, iznos za održavanje kvartova narasti s 206 na 266 milijuna. A preraspodjela će se, kažu, dogoditi jer će se promijeniti kriteriji dodjele milijuna četvrtima i mjesnim odborima.
Još ove godine gradske su četvrti dobivale 60 posto iznosa prema broju stanovnika, 10 posto prema površini te 30 posto prema opremljenosti, to jest izgrađenosti. A kako je upravo taj posljednji kriterij, objašnjavaju iz Grada, vlastita procjena mjesne samouprave jer se zapravo radi o količini potrebe za obavljanjem poslova i radova održavanja javnih površina te poboljšanja komunalnog standarda, on će se ukinuti. Novac će četvrti od 1. siječnja 2019. dobivati samo prema broju stanovnika, i to 70 posto te 30 posto prema svojoj površini.
Povećajte ukupna sredstva
I za mjesne odbore ukida se ta kategorija pa će se njima novac davati 50 posto prema površini nerazvrstanih cesta, 30 prema veličini održavanih javnih zelenih površina te 20 posto ravnomjerno.
– Ostat ćemo na dva osnovna kriterija, koja su i preciznija, a to su površina gradske četvrti te broj stanovnika – istaknula je Renata Šimon, pročelnica Gradskog ureda za mjesnu samoupravu na istoimenom skupštinskom odboru. Njegov predsjednik, SDP-ov Saša Molan rekao je da se na ovaj način mnogo novca uzima planu komunalnih aktivnosti pa je Odbor predložio da se samoupravi povećaju ukupna sredstva s 18 na 20 posto.
Hm, eto zato ja ne volim Bandića. On je populist, nije loš, ali su mu uzde ispale iz ruku i mafijaši i cincari će od njega napraviti čovjeka iza kojeg će ostati samo afere. Sitan primjer. Kod mene u mjesnom odboru, prošle godine naprave lijepo travnato igralište i spraše 500 tisuća kuna za to. Trava zarasla sve skroz zbog neodržavanja, nitko nikad osim dva tri drogeraša koji igraju nogomet napušeni i nafiksani u tri ujutro, na njemu nije igrao . Zaključili Bandi i kum ekipa da to ne valja ništa i isčupšali sve klupe, iskopali zemlju, polomili svu ogradu okolo i skoro nove klupe i nove golove bacili u smeće. Sada prave novo malonogometno igralište sa asfaltom, dva košarkaška, četiri stola za stolni tenis, klupe okolo nove, ograda visoka 4 metra, bit će kao i rasvjete i to će koštati pravu sitnicu, milijun kuna. Najjači događaj mi je bio kad sam gledao radnika Holdinga kako, nakon što je stroj divljački isčupao skoro nove klupe, te iste dodatno razbija maljem, jer kao moraju ih vratiti, a ne smiju dobro izgledati, jer onda nema opravdanja za njihovu zamjenu. Samo četiri metra dalje postoji dječje igralište koje su vandali totalno uništili, a klupe su skroz propale, jer su dosta starije. Kad sam čovjeku rekao da bi možda bilo dobro ove skoro nove klupe premjestiti četiri metra dalje i baciti stare, ovaj me je u čudu pogledao, zakolutao očima i zaprepastio se. Joj gospon, znate vi kakva je to papirnata procedura. Pa nemremo se mi s tim na takav naćin zajebavati. Što tu dodati.