Blagdan Velike Gospe u župnoj crkvi Uznesenja Marijina u Stenjevcu obilježen je misama i proštenjem na trgu ispred crkve. Misu u 11 vodio je mons. Ivan Miklenić, a uspio joj je prisustvovati i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.
Takva tradicionalna okupljanja građana izvrsna su prilika i za tradicionalnu trgovinu ručnim radovima i proizvodima, ali i za preprodavače. Duž trga i ulica postavljeni su štandovi kojekakve robe, od odjeće do plastičnih potrepština, što mnogima i nije drago.
–Proštenja su se pretvorila u sajmove na kojima se svašta prodaje, potužila se prodavačica ručnih radova Tajana Dokić iz Dubrave i nastavila ilustracijom \"da danas čovjek dođe na misu, a ode doma s parom cipela.\"
Plastika i gvirc
Potvrdili su nam to i prolaznici Josip i Tomislav, otac i sin. Kažu, pamte vremena kad toga nije bilo. Obzirom na to da su prodavači na sajmovima do 1. listopada oslobođeni obveze fiskalizacije, proštenja su prilika za prodaju autohtonih hrvatskih proizvoda, ali i onih iz Kine i Indije. Prodavač Nomiz, kod kojega se cipele mogu nabaviti za 10 kuna, kaže da će dotad biti na svakom sajmu. Što će nakon listopada nije rekao, samo se nasmijavši.
Ipak, obrtnici ne kriju kako posjetitelji još prepoznaju tradiciju. Kažu, najbolje ide medičarima, a kako i ne bi kad nude gvirc, neizostavno piće svakog proštenja. No, slažu se, prodaja je primjetno slabija.
–U tri godine prodaja nam je pala za 60 posto, rekao je Krešo iz medičarne Arko.
Stvorena poznanstva
Kriza, pak, ne kvari raspoloženje vjernicima.
–Dolazim svake godine, ali samo na štandove tradicionalnih porizvoda, kaže vjernica Đurđica, ističući da se s godinama stvore poznanstva između kupaca i trgovaca.
–Naša obitelj je ovdje čak 80 godina, pohvalila se Marica Tomica iz istoimenog medičarskog obrta. Govoreći o poslu, kaže da goru godinu nisu doživjeli... No, \"tješi\" ih činjenica što jučer nije bilo vruće, ali i to što kao obrt vlastite proizvodnje neće podlijegati fiskalizaciji.
>>Svađa oko cijene kupusa: Konobar ga premlatio jer je tražio račun