U samom središtu metropole vlada adventski kaos, a umjesto blagdanskog štiha s kućicama iz kojih se širi miris kuhanog vina i cimeta, u grad je stigao – vašar. Kućice zbijene u dva reda, štandovi s kojih vise kuleni i kobase iz Slavonskog Broda, sve zaokruženo mirisom hrenovki i fritula, a usput se mogu kupiti i maske za mobitel, novčanici, šalice sa slikom Justina Biebera ili Sulejmana Veličanstvenog te hulahupke pretežno s oznakom “Made in China“.
Lampice iz Koreje
Ovogodišnji Adventski sajam u Bogovićevoj i Gajevoj digao je mnogo prašine među izlagačima zbog kriterija licitacije koji je uveden prvi put u desetogodišnjoj povijesti sajma. Time je Obrtnička komora izjednačila obrtnike, proizvođače autohtonih suvenira zagrebačkog kraja i trgovce, a da bi se na sajmu sudjelovalo, nije trebalo ni imati proizvode koji su prigodni za prodaju u vrijeme Božića niti biti član te komore, kojoj 17 tisuća zagrebačkih obrtnika plaća godišnji doprinos.
Dok Komora tvrdi da je zaštitila svoje obrtnike i da na štandovima nisu dopustili robu iz Kine, na kojoj je zarada stotinjak puta veća, na sajmu se na 22 štanda od njih 49, koliko je nagurano na 150 metara dugoj šetnici, provjerili smo, prodaje roba proizvedena u Kini.
Nema zabrane
– Inzistirali smo na tome da ne bude kineske robe na sajmu. Bila je naša inspekcija i utvrdila da takve robe gotovo i nema. Ima nešto lampica iz Koreje, a ostalo je iz Italije i drugih zemalja – kaže Ivan Obad, predsjednik Komore. Dok prodavači lampica jadikuju kako ih je ove godine najviše dosad i tko zna hoće li se uspjeti pokriti, tradicionalni obrtnici smatraju kako ih se ovom praksom dodatno uništava.
– Jedva smo dobili kućicu, a svake smo godine tu. Platili smo je najviše dosad, 14 tisuća kuna, i pitanje je hoćemo li se uopće uspjeti pokriti – kažu obrtnici, koji su se na Obadovu tvrdnju da kineske robe nema samo nasmijali.
– Na sajmu je 85 posto naših obrtnika. Mi im ne možemo zabraniti da prodaju što hoće – kaže Obad.
ove godine kućicu morali platiti čak 14.000 kn Ma zašto lažete? Tko je morao platiti? Bila je licitacija Zašto su pristali na takvo licitiranje Mogli su krenuti u suprotnom smjeru - grad ponudi 1000 kuna, oni daju 999 i tako tako grad ne može ucjenjivati, jer nema kupaca s većom ponudom No, kod nas još nije sazrijela svijest što znači licitacija pa misle da moraju prihvatiti "ponuđeno" No, kako smo stvarno g u z i c e, tako nema sloge i licitacija nestaje, a počinje pranje novca