Memorijalna stabla sade se u spomen na naše najdraže koji nisu više s nama, a pokrenula ga je Udruga Posmrtna pripomoć u suradnji s Hrvatskim Šumama. Petra Majdak Bijelić, voditeljica Projekta Stablo uspomena, u priopćenju je izjavila da je iznimno ponosna na rezultate. "Građani su vrlo dobro prihvatili memorijalna stabla i „posvajaju“ ih bez prestanka."
– Oko 18.000 memorijalnih stabala već raste u spomen na bliske ljude koji nisu više s nama. Toliko ih već ima ime i prezime. Iznimno smo ponosni što uistinu veliki broj građana podržava pošumljavanje memorijalnim stablima. Želimo ljudima pružiti mogućnost da ne režu cvijeće ili pale svijeće, već da podrže sadnju i rast novog stabla u ime nama drage osobe – kazala je Majdak Bijelić.
Ujedno, akcija ima i iznimno izraženu ekološku dimenziju. Već jedno prosječno stablo godišnje smanji količinu CO2 u zraku za 12 kilograma, dok istovremeno proizvede kisika za četveročlanu obitelj.
POVEZANI ČLANCI:
Voditeljica projekta istaknula je kako svatko od nas može podržati sadnju stabla u uspomenu na baku ili djeda, na preminule roditelje ili prijatelja. Projekt organizira i sadnju plaća Udruga Posmrtna pripomoć čiji članovi će memorijalno stablo dobiti besplatno, dok ne-članovi mogu također sudjelovati u projektu uz minimalnu naknadu. Radove sadnje izvode isključivo Hrvatske šume koje osiguravaju i sadni materijal.
Hrast kitnjak iznimno je vrijedna vrsta stabla, raste u visinu do 40 metara, a u promjeru do tri metra. U šumama se uzgaja do optimalne zrelosti od 120 godina, a živjeti može i do 1000 godina.
Kako to da nema niti jedne slike sa same sadnje?