Prvi put javno su nastupili na pogrebu oca domovine dr. Ante Starčevića. Bilo je to 28. veljače 1896. godine na šestinskom groblju. Gotovo godinu dana nakon što se rodila ideja o njihovu osnivanju. Na ideju je, pak, došao karlovački trgovac Aleksandar Bahorić, koji se doselio u Šestine.
Sami šiju svoje nošnje
– Stalno je slušao mladiće koji su se uvečer okupljali na raskrižjima i pjevali – govori Gordana Radiček, predsjednica Hrvatskog seljačkog pjevačkog društva "Sljeme" Šestine, koje u nedjelju slavi 120 godina rada. Obljetnicu su odlučili proslaviti svečanim koncertom u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, a očekuju tisuću ljudi.
– Sve sekcije društva, njih osam koje broje dvjestotinjak članova, predstavit će se na proslavi. Priredba počinje u 18.30 sati, a imat ćemo i izložbu opanaka i nošnji – kaže predsjednica šestinskog Sljemena, najstarijeg kulturnog društva na području Zagreba i jednog od najstarijih u Hrvatskoj. Osvojili su niz nagrada, od kojih na zidu u sklopu vile Pongratz u Mikulićima, gdje vježbaju, stoji i Povelja Republike Hrvatske, Medalja Grada Zagreba... Nastupaju u šestinskim nošnjama, koje sami rade u sekciji švelji. Dvaput tjedno na probe dolaze iz svih dijelova grada pa i iz Zaprešića, od najmlađih, koji broje tri godine, do najstarijih, u sedamdesetima. Ana Grubišić (77) počela je dolaziti u društvo nakon što je prestala raditi i otišla u mirovinu.
– Prvo sam radila kao blagajnica, a onda sam shvatila da mogu i više i ušla u društvo. Sad već osam godina pjevam u ženskom zboru – kaže Ana Grubišić, koja nije morala proći audiciju. Primaju sve, naglašava Gordana Radiček, a voditelji pojedinih sekcija potom smjeste pojedince u određenu sekciju s obzirom na njihov talent. Ana Grubišić nastupa u nošnji starijoj od nje same.
Raspjevana obitelj
– Otac mi je izrađivao nošnje, a majka mi je ovu poklonila kad sam se udavala – kaže 77-godišnjakinja kojoj je u početku trebalo i sat vremena da obuče cijelu nošnju, sastavljenu od 12 odjevnih elemenata. S tim, pak, nemaju problema sestre Jurak, najmlađa članica Valentina, koja će za dva mjeseca tri godine i 5-godišnja Gabrijela. One nose bijele haljine.
– Veliko je veselje i iščekivanje u kući kad god idu na probe. I doma plešu i pjevaju – kaže otac Marko Jurak. Obitelji Jurak očito je folklor u krvi. Otac Marko u društvu je plesao 13 godina, majka također, a djed Marijan Jurak bio je dugogodišnji predsjednik HSPD Sljeme.