Razmjena sjemena, radionica fermentacije te predstavljanje umjetničke instalacije od prirodnog lateksa samo su dio onoga što vas u petak od 14 do 18 sati očekuje ispred izložbenog paviljona u Botaničkom vrtu, i to u sklopu prvog događanja u organizaciji novoosnovane udruge “Naš centar za kulturu življenja”.
Kako bi sugrađane upoznali s lokalnim i tradicijskim sortama, kao i važnošću njihova očuvanja za buduće generacije, ističu, razmjena koja se održava uz potporu austrijskih organizacija Arche Noah i Genetische Stiftung okupit će brojne sjemenare iz raznih dijelova Hrvatske, među kojima su i obiteljska poljoprivredna gospodarstva Pereglin, Šegić i Adamić te Zlata Nanić, Robin Zoja, Ivan Juratek, Jagoda Turk i Petra Turčić.
VEZANI ČLANCI:
– Poseban gost događanja bit će Mile Mrvalj koji će skupljati donacije za beskućnike prodajući časopis “Fajter”. Mali poljoprivrednici, vrtlari i hobisti pozvani su donijeti svoje sjeme za razmjenu, a svi zainteresirani moći će ga nabaviti uz simboličnu donaciju sjemenarima za trud uložen u prikupljanje i očuvanje sorti – napominju organizatori te podsjećaju da ulaznica za Botanički vrt stoji dva eura.
Zašto je fermentirana hrana dobra za zdravlje, moći će se pak čuti na radionici na kojoj će sudionici, među ostalim, imati prilike naučiti i kako od ostataka voća i povrća, umjesto da ih bacaju u biootpad, napraviti domaći ocat pun probiotika. U sklopu programa u Botaničkom će vrtu, u suradnji s umjetnicom Valentinom Butumović, biti postavljena i instalacija izrađena od prirodnog lateksa koja tematizira očuvanje sjemena te organske procese fermentacije.
VEZANI ČLANCI:
“Naš centar”, spomenimo, osnovan je s ciljem njegovanja i promicanja kulture življenja kroz razvoj vještina i znanja za poboljšanje kvalitete života pojedinaca i društva. Utemeljiteljice su Sendy Osmičević, osnivačica Društvene banke sjemena u Hrvatskoj, Ivana Jagić Boljat, specijalizantica za muzeologiju, interpretaciju baštine i održivi turizam te Vjera Gjokaj, waldorfska učiteljica i biodinamička vrtlarica.