Dvadesetak je Zagrepčana u siječnju i veljači oboljelo od mišje groznice, a većinom su iz podsljemenske zone. Ipak, nitko od zaraženih nema teže simptome bolesti. Iako su iz Zavoda za javno zdravstvo isprva objasnili da je jača zima potjerala miševe iz šume, koji su se potom skrili u gospodarske zgrade tog dijela grada, naknadno dodaju kako ipak postoji mogućnost da su se Zagrepčani mišjom groznicom zarazili na Sljemenu, a ne podno njega.
– Svi pacijenti iz podsljemenske zone ispitani su i svi su, osim jedne gospođe s kojom još treba razgovarati, u neko vrijeme boravili na Sljemenu – kaže dr. Vladimira Lesnikar iz zavoda.
Kao prevenciju od zaraze mišjom groznicom iz zavoda kažu da se trebaju često prati ruke, a dr. Lesnikar upozorava ljude koji podno Sljemena imaju vikendice ili objekte u kojima ne borave često da, ako prilikom čišćenja primijete tragove glodavaca, miševe trebaju otjerati, a ako ih je veći broj, prostor treba dezinficirati.
Meni se čini da bi bilo važno još nadodati da se taj viirus iz izmeta i izlučevina glodavaca širi svim epidemiloškim putevima ali ipak najviše aerogeno. Zato svi koji imaju klijeti i neke nastambe u prirodi, a koje dulje vremena ne upotrebljavaju - neka podove čiste vlažno, a ne metenjem. A ako metu neka svakako stave masku na lice, nije ni puno ni skupo, a korisno je.