Bruxelles

Paneli građana nova su praksa Europske komisije, usvojili 21 preporuku na temu mobilnosti u obrazovanju

Foto: Ida Balog
1/2
16.05.2023.
u 18:00

Sudjelovalo je 150 sugrađana iz svih zemalja EU, a sve će se preporuke naći na stolovima 27 povjerenika te predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen

Raspoređivanje i prilagodba info centara gdje bi se na jednom mjestu mogle dobiti sve informacije vezane uz Erasmus+ program, osiguravanje prilagođene financijske potpore za sve osobe koje doprinose mobilnosti obrazovanja, uspostava info platforme posvećene mogućnostima mobilnosti radnika u Europi te okvir za mobilnost u svrhu učenja za osobe svih dobnih skupina i društveno gospodarskih slojeva. Ovo su samo neke od 21 preporuke konzultiranih na trećem i finalnom sastanku 150 sugrađana iz svih zemalja članica Europske unije. Naime, nasumično odabrani građani i građanske dio su nove generacije panela građana koji bit će dio donošenja politika Europske komisije u određenim ključnim područjima, a ovoga puta na temu mobilnosti u obrazovanju. 

Raspravljali su tako tri vikenda, od kojih su dva, uključujući i finalni održani u prostorijama Europske komisije u Bruxellesu, a nakon konzultacija koje su provodili u 12 skupina, kako bi predstavili i kompletirali preporuke koje će potom dostaviti Komisiji, okupili su se i glasali. 

Jedna je skupina tako zaključila da jezik predstavlja problem u mobilnosti te engleski predložili kao jezik sporazumijevanja u Europskoj uniji, a istovremeno podržali višejezični život u Europi prijedlogom pružanja potpora multinacionalnim i višejezičnim projektima, i to ne samo u školama, već i izvan njih. 

– Zajednički jezik sporazumijevanja olakšava razmjenu među narodima i kulturama i ovaj prijedlog nije u suprotnosti s višejezičnom Europom. Smatramo da je engleski lako učiti i već ga govore široko, posebno među mladima, a sudjelovanjem u mobilnosti u svrhu učenja stvara se snažna osnova za jezično obrazovanje. S druge strane, poznavanje mnogih jezika olakšava poznavanje različitih zemalja i kultura, zbog čega je veća vjerojatnost da će Europa iskusiti raznolikost. Jeftini i lako dostupni programi mogu pomoći u podupiranju i motiviranju ljudi svih dobnih skupina da nauče više jezika – kazao je predstavnik skupine Juan Cerrato - Torrente. 

Raspravljali i Hrvati

Razvoj programa EU-a za promicanje modela hibridne mobilnosti u svrhu učenja za zaposlenike također je preporuka jedne od skupina, a u toj su raspravi sudjelovali i Drnišanin Ante Skelin te Samoborka Kata Švigir. U okviru takvog programa zaposlenici bi mogli pohađati tečajeve iz različitih studijskih područja, trajali bi najduže šest mjeseci te bi bili povezani s temama srodnima zanimanjima zaposlenika. Sve to provodilo bi se u svrhu postizanja više razine stručnosti u odabranoj profesiji, dio osposobljavanja mogao bi se realizirati online predavanjima, a dio posjetom obrazovnih ustanova u inozemstvu. 

– Poslodavac bi bio obvezan osloboditi zaposlenika za vrijeme boravka u inozemstvu i neko vrijeme tijekom online tečaja, a po povratku radno mjesto moralo bi biti osigurano. Međutim, poslodavac ne bi morao nastaviti isplaćivati zaposlenikovu plaću tijekom tog razdoblja već bi se troškovi života u inozemstvu pokrivali sredstvima Europske unije – pojasnio je prezenter Elliot Moriarty. 

Iako nisu sudjelovali u raspravama svih skupina, svih je 150 sudionika imalo prilike glasati za preporuku koja ih se dojmila, a osim što su prezentacije, zahvaljujući prevoditeljima, slušali na vlastitom jeziku, sve su preporuke dobili i napismeno, također na materinjem jeziku. Preporuke koje podržavaju potom su ocjenjivali, a sve će se one naći i na stolovima 27 povjerenika EU komisije te same predsjednice Ursule von der Leyen. Zaključke su na koncu preuzeli te prokomentirali Colin Scicluna iz tima potpredsjednice Europske komisije Dubravke Šuice, šefica službe za komunikaciju Pia Ahrenkilde Hansen te voditeljica koordinacija za Erasmus+ program, Ute Haller-Block

– Sve preporuke više manje imaju jednaku potporu i po tome se vidi koliko su važne. Trebamo nadomjestiti područja u kojima postoje manjkavosti i zbog toga nam je važno sudjelovanje i mišljenje građana EU. Primijetila sam i koliko su sudionicima važni jezici, koji su do sada bili neka "nus pojava". Ne smijemo zaboraviti ni kampanje informiranja kako bi svi koji su izvan programa bili upoznati s tim, moramo uložiti više napora kako bi informacije stigle do svih – istaknula je Ute Haller-Block.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije