Posljednji grozdovi sorte rizling dozrijevaju u vinogradima obitelji Šember gdje je jučer predstavljena Plešivička cesta pjenušaca. Prva je to mjehuričasta trasa u Hrvatskoj, vijuga dvadesetak kilometara kroz bajkovite krajolike Plešivičkog gorja i spaja najbolje hrvatske proizvođače pjenušavih vina koji su postali prepoznatljiv turistički brend Zagrebačke županije i jaskanskog kraja.
Trenutno ih ima 17, a uskoro će se plejadi uglednih pridružiti i tri nova. Godina je za vinare bila izuzetno teška, među najtežima u proteklih četrdesetak godina, otkrio je Tomislav Tomac, vinar i susjed obitelji Šember.
–Prije četiri mjeseca sve nas je napala peronospora, strahovali smo hoćemo li uopće imati što brati, međutim, uspjeli smo izvući maksimum - dodao je Tomislav Tomac.
U ime domaćina prisutne je pozdravila Lucija Šember, naglasivši kako je njezina obitelj s proizvodnjom pjenušaca krenula prije 25 godina, sa skromnih 300 boca, a danas ih proizvode 50 000. Tradicija vinarstva u njezinoj obitelji teče po ženskoj lozi. Davne 1922. može se pročitati na službenim stranicama vinarije, rođena je baba Draga i njoj su u čast stare plešivičke sorte posađene u vinograd Bresnica, a baš njega je kao miraz donijela u obitelj Šember. Lucija sa svojom sestrom Klarom, bratom Nikolom i šogoricom Martinom nastavlja tradiciju babe Drage, a slična je situacija i u obiteljima drugih vinara pa nam se čini da na Plešivici žene ne samo da drže sva četiri kuta kuće, već i vinograda.
-I podruma također - dodaje Lucija smijući se. U vinogradima je otkako zna na sebe, u njima se igrala, baš kao i danas njezin četverogodišnji nećak. Ljubav prema trsju u ovim se krajevima prenosi s koljena na koljeno. Prije tri godine Šemberi su se prebacili na ekološku proizvodnju, iščekuju certifikat pa je briga o grožđu postala malo složenija, kaže. Šemberi imaju 6,5 hektara pod ekološkim uzgojem, a eko grožđe otkupljuju i od svojih deset kooperanata.
-Ekološka su sredstva puno manje invazivna, kiša ih lako ispere pa smo ljetos svaki drugi, treći dan proveli prskajući vinograde da bismo sačuvali grožđe što nam je na koncu i uspjelo- govori. A taj posao nije nimalo lak, ako uzmemo u obzir da puna prskalica teži 28 kilograma.
Trud, rad i ljubav koji su utkani u svaki gutljaj pjenušavih vina Plešivice podržati je došla i ministrica turizma Nikolina Brnjac. Vinari kontinentalne Hrvatske, naglasila je, važna su karika u razvoju regionalnog cjelogodišnjeg turizma u zemlji.
–Zbog vrijednih ljudi Plešivica se uistinu upisuje na svjetsku kartu enološkog turizma, a ponudu Zagrebačke županije upotpunjuje Plešivička cesta pjenušaca koja nas čini još konkurentnijima - rekla je ministrica Brnjac te dodala kako u prvo čitanje ide novi zakon o turizmu koji poseban naglasak stavlja na razvoj održivog turizma u lokalnim zajednicama. Gradonačelnik Jaske Zvonimir Novosel istaknuo je pak kako plešivički vinari u svojim vinogradima i podrumima desetljećima grade ono na što je danas ponosna cijela Hrvatska.
–Oni su ti koji su utabali put kojim se Plešivica kreće. Ona raste brzo i kvalitetno, no iza tog rasta stoji čvrsto uporište, a cesta pjenušaca je struktura koja će omogućiti daljnji razvoj - naglasio je Novosel.
Zahvaljujući trudu plešivičkih vinogradarskih obitelji te njihovih kolega iz zelinskog i samoborskog kraja Zagrebačka županija danas je prepoznata kao vinska regija, dodala je Ivana Alilović, direktorica županijske Turističke zajednice. Broj ljubitelja pjenušaca raste, a Plešivica je pravo mjesto za njih.
-Naša županija plijeni pozornost svojim vinskim destinacijama. Uz Plešivicu, tu je i zelinski kraj, Samobor, područje Ivanić Grada poznato po škrletu... Cesta pjenušaca koj smo otvorili danas kreće s promocijama aktivnosti 17 vinara i za nas to mnogo znači jer postajemo standard i kvaliteta na razini Hrvatske - istakla je I. Alilović. Naglasila je i kako je ove godine u odnosu na prošlu broj turističkih dolazaka u Županiju porastao za 16 posto, a broj noćenja za 14 posto.
–Plešivica je srce pjenušave Hrvatske. Naši pjenušci oduševe svakoga jer su jednostavni, a hrabri - navela je direktorica Turističke zajednice Jastrebarsko Petra Masnec te usput najavila brošuru o plešivičkim vinarima te 30. Dane vina koji će se od 29. rujna do 1. listopada održati u jaskanskom perivoju dvorca Erdödy gdje će se moći kušati kakve su sve majstorije spremili plešivički magičari pjenušca.