Borbu s tumorom je dobio.
No uslijedila je borba sa svakodnevicom. Povratak u školu, kaže, bio mu je jako težak. Djeca iz drugih razreda su ga – izbjegavala.
– Učenici iz moga razreda super su me prihvatili. Ali od ostalih sam trpio krive poglede i ružna dobacivanja. Kada je kap prelila čašu, tijekom jedne školske priredbe, popeo sam se na pozornicu. Skinuo sam kapu s glave i rekao svima koji imaju problem sa mnom da mi kažu. Jednostavno sam morao pred svima reći da maligne bolesti nisu zarazne i da im ja neću narušiti zdravlje – prisjetio se 19-godišnji Marin Čujić, koji danas o svome iskustvu razgovara s učenicima u osnovnim i srednjim školama.
Već treću godinu volontira u udruzi Krijesnica i finalist je za nagradu Volonterski Oskar. Njemu je uz bok i Maja Vuga, terapeutkinja u programima terapijskog jahanja udruge Don Kihot. I ona volontira oko tri godine, a radi s djecom s teškoćama u razvoju.
– Terapija autistima pomaže u socijalizaciji i tome da se više emocionalno otvore, dok onima s cerebralnom paralizom jača motoriku. Konji oponašaju ljudski hod, što djeci s teškoćama u kretanju pruža osjećaj kao da hodaju – istaknula je Maja te dodala kako je neprocjenjiv osjećaj vidjeti šestogodišnjaka koji se nakon tri mjeseca terapije jahanjem prvi put – nasmiješi.
Trećeg finalista Slavka Navratila u Savezu gluhoslijepih osoba, u kojem volontira 18 godina, svi već zovu "tata", jer bez njega, kažu, ne prolazi nijedno okupljanje, proslava ili ozbiljan sastanak. Gluha je osoba, a rodio se u obitelji koja je čula i nije znala znakovni jezik. Volontiranje ga ispunjava i voli, kaže, druge potaknuti da se izbore za sebe. Glasanje za spomenuta tri finalista traje do 20. veljače, a detalji se mogu pronaći na službenoj stranici Volonterskog centra Zagreb.