prvi rezultati projekta

Prošle godine u zagrebačko je naselje pušteno 100.000 sterilnih komaraca. Jesu li obavili svoj posao?

Zagreb: U Cvjetnom naselju ispušteno 50 tisuća sterilnih komaraca
Foto: Igor Soban/PIXSELL
1/7
21.07.2024.
u 10:27

Za projekt je izdvojeno 10.000 eura, a mišljenje stanovnika o njegovoj uspješnosti podijeljeno je, dok stručnjaci ističu da su rezultati dobri

U Hrvatskoj je tigrasti komarac invazivna vrsta, a prvi je put zabilježen prije 20 godina. Do danas se poprilično udomaćio; najčešće ga se nalazi u vodama stajaćicama, dvorištima i vrtovima, a za razliku od "domaćih" komaraca, aktivan je cijeli dan, najviše ljeti. U nastojanju da se smanji njihova brojnost, Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar prošle godine u lipnju proveo je pilot projekt na području zagrebačkog Cvjetnog naselja.

Tamo su u periodu od dva tjedna pustili 100.000 sterilnih mužjaka uzgojenih u talijanskom laboratoriju. Nešto više od godinu dana nakon akcije, HRT je provjerio je li projekt bio uspješan, to jest, je li broj komaraca ove godine manji. "Nakon prvog tjedna ispuštanja sterilno je bilo približno 11 posto jaja, a nakon samo dva tjedna nakon ispuštanja zabilježili smo približno 58 posto sterilnih jaja što je zaista dobar rezultat" kazala im je Ana Klobučar, dr. sc. biologije iz Službe za epidemiologiju NZJZ dr. Andrija Štampar.

Za projekt je izdvojeno 10.000 eura, a mišljenje stanovnika o njegovoj uspješnosti podijeljeno je. "Rekao bih naspram dvije godine unazad da je ove godine puno manje komaraca. Takoreći možda i ništa" smatra jedan stanovnik Cvjetnog naselja, dok se njegova susjeda ne slaže i tvrdi da uopće nije primijetila razliku.

Iz zagrebačke tvrtke koja se bavi suzbijanjem komaraca kažu da postoje dva učinkovita načina kako im smanjiti brojnost. Prvi je preventivno djelovanje protiv larvi koje se provodi cijele godine, a drugi adulcitivni tretman koji se provodi u lipnju ili srpnju na temelju rezultata nadzora. Puštanje sterilnih jedinki koristi se kao biološka metoda dopune drugim metodama. Parenjem takvih komaraca s divljim ženkama nastaju jaja koja neće donijeti potomstvo, no potrebno je više od godinu dana da bi metoda bila 100 posto učinkovita.

VIDEO Testiranje uređaja za zaprašivanje komaraca

Komentara 4

Avatar Rimtutituki
Rimtutituki
11:50 21.07.2024.

Kako raspoznati sterilnog da ga ne zaljepim na zid ili spržim reketom?

Avatar Rimtutituki
Rimtutituki
11:56 21.07.2024.

Baš u Cvjetnom naselju, prijatelj izašao u poluvremenu finala Eura zapaliti pljugu, vratio se samo sa 4 uboda jer je mlatarao rukama nakon prvog. Jeli to više ili manje u odnosu na lani i preklani, jeli vrijedno 10.000 €?

ME
MediciKM
15:36 23.07.2024.

Možda nema komaraca ali najezda nekih čudnih buba koje su dosadnije od komaraca jer su "nečujne" je strašna.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije