Da nas pusti u obilazak novosagrađenih luksuznih obiteljskih kuća, vrata vile na Mlinovima "otključao" nam je gospodin iz Moskve uz pomoć svog mobitela. Netom završenih četrnaest vila, koje od urbanih vila razlikuje to što nisu etažirane u stanove već su obiteljske kuće za dobrostojeće ljude, "pušteno" je u prodaju.
Dobre za rezidencije
Njihova cijena kreće se između milijun i pol i dva milijuna eura, a dvije najskuplje – opremljene unutarnjim bazenom, saunom i teretanom i s pozlaćenim zidom – cjenovno dolaze do tri milijuna eura.
Unatoč financijskoj krizi, interesa za luksuz u Mlinovima ima. Namijenjeni su klijenteli koja si to može priuštiti. Anastazija Darijević, posrednica u prodaji iz tvrtke Engel&Völkers, kaže da se interesiraju uglavnom Hrvati koji žive u inozemstvu, a privlačne su i kao diplomatske rezidencije.
– Kuće su sada u rohbau stanju pa kupac može interijer urediti po vlastitoj želji, s materijalima i stilom po vlastitom ukusu – kaže A. Darijević.
Iza projekta koji je pokrenut prije nekoliko godina stoji tvrtka Yeoman ruskog poduzetnika Dimitrija Železnjaka. Sve kuće imaju četiri stotine četvornih metara, a rađene su po projektu britanskog arhitektonskog ureda Chapman Taylor. Opremljene su najnovijom tehnologijom, a svime u kući, od ulaznih vrata do grijanja, hlađenja, svjetla i roleta, može se upravljati uz pomoć mobitela ili računala. U svaku je ugrađeno dizalo. U ulici Gornji Pirovec smjestilo se jedanaest samostalnih kuća, od kojih je devet s vanjskim i dvije s unutarnjim bazenom, a tri su kuće dvojne, s vanjskim bazenom.
Tri vrste kuća
Svaka kuća ima garažu, prizemlje i dvije etaže u kojima su smješteni dnevni boravak s kaminom, garderoba, radni dio i sobe s kupaonicama čije će namjene odrediti kupci. Unutarnji raspored, oblik i dimenzije prostorija mogu se, objasnila je A. Darijević, oblikovati po želji kupca. Iako su sad pod snijegom, vrtovi su inače hortikulturno uređeni pod paskom krajobraznih arhitekata. Ovisno o opremi i rasporedu prostorija, luksuzne kuće podijeljene su u tri kategorije: vile Allegro, njih devet, vile Largo, kojih je dvije, te vile Vivo, što je ime za tri dvojne kuće.
nabijene ko vojarna, sve betonski zid do zida. jedna kvalitetna okućnica s lijepim i zelenim vrtom i otvorenim pogledom vrijedi mnogo više od ovog kvaziluksuza za skorojeviće. do mlinova bi ionako bilo ugodno voziti se samo helikopterom, a ovim primitivnimnim nabijanjem zgrada uništeni su do kraja. to je hrvatski antiurbanizam, ugodna klima, lijepa priroda, ali se ne zna urbanistički osmisliti, pa je 95% države pustara bez ikakvih sadržaja, a onih 5% toliko je prenapučeno da je život neugodan. da su ovo napravili u dugom selu, ili zelini, pa još uredili okolnu infrastrukturu i uložili u obližnju osnovnu školu i vrtić, došla bi i engleska kraljevska obitelj. ovako, ako neki skorojević i kupi gore, brzo će pobjeći kad shvati gdje je došao. zašto cijenjene agencije za nekretnine ne daju realne podatke o prodaji i kupnji na ovakvim lokacijama? to bi investitorima pomoglo da pametnije ulažu.