Rođendan Etnografskog muzeja

Samurajski oklop, kapa od ježa i plišane igračke vas čekaju pod krovom Etnografskog muzeja

Zagreb: Dani otvorenih vrata u Etnografskom muzeju povodom 102. rođendana
Foto: Davorin Visnjic/PIXSELL
1/6
22.10.2021.
u 14:06

Slobodan ulaz za sve posjetitelje od 10 do 18 sati, uz stručna vodstva i program za najmlađe

Etnografski muzej besplatno je otvori svoja vrata kako bi proslavio 102. rođendan u što većem broju. Do 18 sati možete slobodno pregledati cijeli postav ili uživati u stručnom vodstvu kroz pojedine izložbe. Za najmlađe je pripremljena knjižica "Tragom životinja", interaktivni program nakon kojeg uspješne istraživače čekaju slatke nagrade.

- Želimo rođendan provesti u najboljem društvu, zato vrata otvaramo svima koji žele i mogu doći - rekla je voditeljica marketinga muzeja, Ivana Lušić. Dodala je kako je pripremljen i program "s kauča" za one koji ne stignu na Trg Mažuranića do 18 sati jer najnoviju virtualnu izložbu "Škrinja puna digitalnih tajni" možete posjetiti bilo kada.


Mi smo pak zavirili u postav uz stručno vodstvo dr.sc. Dragana Damjanovića, koji nam je približio lik i djelo projektanta zgrade muzeja, Alojza Vjekoslava Bastla. Taj momak rođen u češkom gradu Pribramu, postao je pravi zagrebački arhitekt, koji je pomogao oblikovati lice grada. Studirao je u Beču, u klasi slavnog Otta Wagnera, a 1902. godine je diplomirao na modelu koji je već tada uključivao veliki parking za automobile.
- Jako ga je zanimalo okultno i horoskop, tako da je predvidio i vlastitu smrt. Pogriješio je za samo dva mjeseca - istaknuo je dr. Damjanović opisujući jedan od planiranih projekata Vjekoslava Bastla.


Do kraja dana se još možete pridružiti stručnom vodstvu kroz izložbe "Igračke - djetinjstvo zauvijek" u 16 sati, te "Kapa dolje! - Priča o (ne)pokrivanju glave" u 17 sati.

Ako se pak odlučite samostalno istraživati doznat ćete koji su velikani dječjeg svijeta naručivali plišane igračke Ružice Vavre i s kakvim su se igračkama zabavljali naši djedovi i bake. Šareni postav izložbe igračaka vratit će vas u djetinjstvo, a najmlađima pružiti nezaboravno i interaktivno iskustvo.
- Prepoznala sam igračku kakvu još imam u roditeljskoj kući! - oduševljeno je podijelila posjetiteljica izložbe koja je priznala da je namjeravala samo pogledati kape i šešire, ali privuklo ju je šarenilo.

Zanima li vas razlika između hidžaba i burke, koje žene pokrivaju kosu perikama iz vjerskih razloga ili pak kako se zove marama koju baka ima u ormaru, izložba "Kapa dolje!" će vas oduševiti i puno toga naučiti svojim opširnim postavom.


Zbirka izvaneuropskih kultura, uglavnom nastala donacijama istraživača, putnika, pomoraca i umjetnika, zaintrigirat će igračkama skupine Karaja iz Brazila, drvenim pločama za igru iz Ruande i Obale Bjelokosti, kopljima iz Melanezije ili samurajskim oklopom iz Japana. 

Muzej, smješten u jednoj od najljepših secesijskih palača, okuplja privatne kolekcije, ostavštine i donacije povijesnih ličnosti poput Milke Trnine, biskupa Strossmayera, braće Seljan, Dragutina Lermana i drugih.

- Jedna od donacija je figura Moai-kavakava s Uskrsnog otoka koja predstavlja duhove predaka. Suprug donatorice ju je dobio na dar od Pomare IV., kraljice Tahitija - kazala nam je I. Lušić napomenuvši da muzej čuva preko 85.000 predmeta, oko 25.000 knjiga i časopisa te oko 130.000 jedinica dokumentarne građe.

Strašne maske iz Papue Nove Gvineje, narodne nošnje iz cijele Hrvatske, drvene dječje pucaljke iz 1920-ih, kapa od ježa i cijela povijest pokrivala za glavu strpljivo vas čekaju na adresi Trg Mažuranića 14.

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije