S početkom nove godine Zagrepčane čeka prvi potez prema ekološkijem zbrinjavanju otpada, i to već kod njegova nastanka – u kućanstvu. Naime, cijena odvoza otpada više se neće računati kao do sada, po kvadraturi stana, već prema volumenu koji će se pak odrediti prema broju članova kućanstava, a kako bi razdvojili biootpad od ostalog otpada, svaka kuća ili zgrada dobit će za njih i zasebne kante.
Manji broj odvoza
Iz Čistoće, koja će do kraja godine građanima pripremiti uz postojeće i nove, smeđe kante, objasnili su kako u biootpad spadaju ostaci hrane i vrtni ili zeleni otpad koji je najteže izdvojiti od ostatka.
– On čini gotovo trećinu kućnog otpada i vrijedna je sirovina za proizvodnju kvalitetnog biokomposta pa smo krenuli prvo s njegovim izdvajanjem – objasnili su iz Čistoće. Ostali otpad građani će i dalje moći odlagati u postojeće kante iako će se apelirati da se izdvaja papir, staklo i plastika u kontejnere koji su već postavljeni po ulicama, a u tu svrhu u funkciju će se ubrzo staviti i još 218 zasebnih zelenih otoka. Predviđa se također da se komunalni otpad po cijelom gradu odvozi dva puta tjedno dok bi se biootpad odvozio jedanput. Građane će se pak podijeliti u nekoliko kategorija (zasebna kućanstva, stambene zgrade i poslovni subjekti) i prema tomu će se određivati veličina kanti u koje će bacati otpad. Problem oko veličine kanti neće biti kod zasebnih kuća gdje Čistoća ima evidenciju o broju članova, već u višestambenim zgradama. Kako bi podaci bili što vjerodostojniji stvarnom stanju, koristit će se brojem stanara po svakom stanu koji već ima Vodovod i preko kojeg naplaćuju svoju uslugu.
Za one pak stanove za koje ne dobiju evidenciju iz Čistoće će računati kao da u njima živi četveročlana obitelj pa će oni kasnije morati dokazati stvaran broj. Konačna mjesečna cijena odredit će se pak prema zakupljenom volumenu kanti pomnoženim s brojem odvoza. Tako će najjeftinije proći samci koji će morati zakupiti 30 litara kante za miješani otpad i 30 litara za biootpad. U kućanstvima s dva člana volumen raste na 51 litru komunalnog i 51 litru biootpada, tri člana morat će zakupiti po 69 litara, dok će četveročlana obitelj zakupiti po 84 litre u svakoj kanti. Iako Čistoća još nije izradila cjenik po kojemu će građanima od nove godine ispostavljati račune, one bi trebale biti slične kao i do sada.
Dobar primjer
Optimistične vijesti o tomu da će građani poštovati odlaganje, barem biootpada, u zasebne kante dolazi iz najveće zgrade Mamutice. Ondje je testni projekt odvojenog prikupljanja otpada vodila Svjetlana Lugar koja je iznimno zadovoljna postignutim.
– Odvajali smo papir, plastiku, staklo, metal i biootpad i svi su se vrlo rado prihvatili posla razvrstavanja. Posebno je dobro išlo odvajanje biootpada pa smo zbog jednog odvoza tjedno često preko vikenda imali prepune kontejnere – kazala je Lugar. Objasnila je kako građani često misle da u biootpad ide sva hrana, no u njega spadaju samo ostaci voća i povrća, ljuske od jaja i ostali zeleni otpad. Lugar je dodala i kako biootpad ne smrdi ništa više od ostalog otpada, ali da bi Čistoća te kante trebala prati češće nego obične.
cek malo, znaci ja moram placati racun nekom trg.drustvu i jos raditi NJIHOV posao (razdvajanje smeca) kod sebe doma i to besplatno ? gospodo draga, dajte vi meni vise tvrtki pa nek naprave ponudu koju cu tvrtku uzeti i dogovoritii nacin na koji ce se voziti smece, imaju ljudi koji su zaposleni u tim tvrtkama pa nek oni razdvajaju otpad