Niz potresa koji je prošlog tjedna protresao Europu, a ni Zagreb nije prošao bez “ljuljanja”, aktualizirao je problem s kojim bi se hrvatska metropola mogla suočiti u slučaju da se ponovi potres poput onog 1880. - najveći hrvatski Klinički bolnički centar na Rebru nema helidrom.
Ucrtan u idejni plan
Helidrom ima samo KB Dubrava, a transport hitnih pacijenata do Rebra osiguravaju vozila Hitne pomoći. No, što u slučaju da su ceste do Rebra zakrčene?
– Onda su zakrčene! Iako je u sklopu treće faze izgradnje bolnice helidrom “ucrtan” u idejne planove, treba se ponašati u skladu s recesijom koja je pogodila zemlju i do lipnja sljedeće godine završiti započete radove na zelenoj zgradi i modernizaciji glavne zgrade – rekao je akademik Željko Reiner, ravnatelj KBC-a Zagreb.
Imalo je Rebro helidrom, 1990., uoči rata, na parkiralištu, između bolnice Rebro i Jordanovca, no s obzirom na napredak tehnologije taj prostor, kaže ravnatelj KBC-a, više ne zadovoljava suvremene sigurnosne standarde.
– Slijetanje u tim uvjetima nije sigurno ni danju, a posebice noću, pa je helidrom opet pretvoren u parking – objasnio je prof. Reiner i dodao da uvijek postoje alternativne lokacije, poput maksimirskog stadiona, na koji u slučaju nužde helikopteri mogu sletjeti.
Pad učinkovitosti
A da je mjesto za dopremu pacijenata zrakom ključno za medicinski centar poput Rebra smatra i dr. Rajko Ostojić, koji je sudjelovao u razgovorima o gradnji.
– Prije 10-ak godina, kada se krenulo u planove nadogradnje bolnice, u planu je bilo helidrom sagraditi na dograđenom novom istočnom dijelu stare zgrade, no od toga se odustalo.
– Arhitektonski proračuni pokazali su da nosivost dograđenog dijela ne dopušta gradnju uzletišta na krovu – objasnio je dr. Ostojić. Potom se razgovaralo i da se, poput onih u američkim centrima, napravi “lebdeća” konstrukcija helidroma, no sredstva koja takva izgradnja zahtijeva bila su daleko iznad mogućnosti. – KBC Zagreb, bez helidroma, u hitnim situacijama gubi više od 50 posto učinkovitosti, posebice jer Rebru gravitiraju pacijenti iz Gorskog kotara i Like – upozorio je dr. Ostojić i dodao da bolnica ima dovoljno tvrdog terena na kojemu se može sagraditi moderan helidrom, a u obzir dolazi i mjesto gdje je već bio.
u americi svaki neboder ima heliodrom NA KROVU u Hrvatskoj je za to potrebna velika količina \"umnih\" ljudi, jer je to čudo \"tehnike\"