Dugo se ništa nije radilo, nisu se poštivali zakoni koji su se prije donosili, ali nećemo sada prstom upirati tko je za to kriv, nego idemo riješiti problem. Poručio je ministar graditeljstva Predrag Štromar prilikom posjete inžinjera koji od kada je Zagreb pogodio potres, rade na provjeri statike i procjenama štete oštećenih zgrada.
Kao prioritet je trenutačno istaknuo to da treba građanima odigurati toplu vodu, odnosno osposobiti opskrbu plinom
"To nikako nije dobro i žao mi je tih ljudi i radimo sve da po zakonu odradimo profesionalno posao, da izmijenimo ili popravimo dimnjake, i da osiguramo grijanje i toplu vodu tim građanima. Tu ćemo se uključiti i kao država, uključena je i Svjetska banka, komuniciramo i s Gradom Zagrebom i sigurno ćemo sufinancirati taj dio posla", istaknuo je Štromar dodajući kako će osigurati sredstva i za projektiranje, ali nakon što stupi Zakon o obnovi na snagu. Trebao bi, najavio je, u tjedan-dva krenuti u brzu proceduru da se i donese.
Na pitanje kako komentira što nije bio na istoj strani s gradonačelnikom Milanom Bandićem koji je protiv ukidanja javne nabave u tom procesu, Štromar je rekao da svi trebaju biti na istoj strani, da pomognu građanima, a javna nabava mora biti i bit će, ali ne po Zakonu o javnoj nabavi.
Pročelnik Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Pavle Kalinić, pak, rekao je da će Grad sigurno u značajnom dijelu sufinancirati postavljanje kondenzacijskih bojlera. Usto smatra da će obnova trajati godinama, te da se kao nedostatak pokazao i nedostatak zakonske regulative koja se bavi kriznim situacijama. Rekao je da na žalost nije napravljen ni izvanproračunski fond iz kojeg su se trebale financirati hitne intervencije.
Najavio je da će i dalje inzistirati na uvođenju obaveznog vojnog roka od četiri mjeseca, po švicarskom modelu, za žene i muškarce jer je to jedino rješenje da se u kriznim situacijama može reagirati na adekvatan način.