Zašto je važno dojiti, kada treba početi s postupnim odvikavanjem djeteta od dojke, što napraviti ako majka nema mlijeka, kome se obratiti ako dijete jednostavno odbija hranu – raspitivale su se jučer na zagrebačkom Cvjetnom trgu majke i one koje to tek trebaju postati.
Edukacija je ključna
Od pitanja nisu prezali ni očevi, što je, objasnile su predstavnice udruga sudionika u kampanji “Dojenje je zakon u Zagrebu”, iako u prvu ruku možda ne izgleda uobičajeno, vrlo često.
– Zovu nas i tate, ali, naravno, češće razgovaramo s majkama. Obratiti nam se može svatko tko ima dijete od jednog dana do pet godina, a ono s čime se roditelji uglavnom bore jest djetetovo neprihvaćanje dojke, noćno dojenje, vrijeme kada treba početi s dohranom – objasnila je Nevia Župan, patronažna sestra s Telefončića, telefonskog savjetovališta za rani razvoj djece, kojem se majke svakodnevno mogu obratiti od devet do 21 sat. Savjete mogu potražiti i u Hrvatskoj udruzi savjetnica za dojenje, u kojoj kažu da je dojenje važno ne samo za majku i dijete nego i za cijelu zajednicu.
– Prevencija svih bolesti počinje upravo dojenjem, koje je ključno za održiv razvoj. Majke je potrebno educirati, ali im i dati do znanja da se imaju kome obratiti u slučaju da ih nešto muči ili im nije jasno – ispričala je savjetnica za dojenje i medicinska sestra Banana Kunina. Da je dojenje zaista zdravo za dijete potvrdila je i Dawn Habijan iz organizacije La Leche League, koja je jučer na Cvjetni trg došla sa svojom kćeri.
– Ovo mi je drugo dijete i s njim, što se dojenja tiče, postupam kao i s prvim. Prvih šest mjeseci, savjetuje tako i UNICEF, dojenje je ključno za razvoj djeteta, a dojiti bi trebalo barem do djetetove druge godine. Dakako, može i nakon toga, po želji majke – rekla je Dawn Habijan, dok je Ana Novina iz udruge Roditelji u akciji istaknula kako bi se majke trebale osjećati slobodno dojiti bilo gdje.
Otvaranje savjetovališta
Upravo njezina udruga napravila je i jastučiće na kojima piše “Mjesto za dojenje” kako bi svaka klupa u gradu postala mjesto na kojem se majke osjećaju ugodno.
– Upravo to i jest cilj kampanje “Dojenje je zakon u Zagrebu”. Klupe za dojenje ne moraju se posebno označavati jer svaka bi klupa trebala biti ta na kojoj majka u miru može nahraniti svoje dijete – objasnila je Mirela Šentija iz Gradskog ureda za zdravstvo te najavila otvaranje klupe za prematanje sljedeći tjedan u Prilazu baruna Filipovića.
Također, u domu zdravlja u istoj ulici, ali i na adresi Ninska 14, otvorit će se Savjetovalište za majke i djecu.
>> Obilježavanje Nacionalnog tjedna dojenja
>> Dojenje je korisno za bebe, majke i za ekonomiju
Dojenje je super za dijete. No, dojenje ne spada u javnost jer ženske grudi ne prestaju biti (sekundarni) spolni organ samo zato jer žena ima dijete. Zaborevite ove feminističke gluposti i ponašajte se pristojno. Zbog vas samih.