Zatvoreno zbog preuređenja, iznajmljuje se, zaostali su natpisi nekadašnjih dućana na kojima stoje stari plakati, a ponegdje se može naći i gola lutka u izlogu. Slika je to Vlaške ulice posljednjih petnaest godina, no obrtnici koji su preživjeli unatoč teškim vremenima, odlučili su se udružiti i po znatno povoljnijim cijenama ponuditi svoje proizvode i usluge na drugim Danima Vlaške.
Dvorišta prepuna obrtnika
Trajalo je to od četvrtka do subote. – Na potezu od Kvaternikova trga do Britanskog trga nekad se nabavljalo i popravljalo sve, a Vlaška je bila glavni centar mode – prisjeća se Vesna Kovačević, koja sa suprugom i sinom vodi jednu od najstarijih pečenjarnica, Vagabund.
Svaki proizvod koji se tamo prodavao, u istoimenoj ulici je i nastao. Da Vlaška ne bude samo mjesto na koje odlaze starosjedioci da poprave stari nakit ili popiju kavu u kafiću, koji je nekad bio okupljalište sviju koji su radili u blizini, obrtnici su osmislili manifestaciju za koju žele da osvijesti Zagrepčane na nužnost zaštite obrtništva.
Zbog sve težih uvjeta rada, među njih 40 ima i onih koji su promijenili ponudu kako bi opstali na tržištu i nastavili dugogodišnju tradiciju predaka. Krojačku tradiciju nastavila je obitelj Sertić, a umjesto klasičnih komada u prodajnom ateljeu Taja danas nude ekstravagantne kostime i kapute.
Jedini takav u Zagrebu
– Prodavačicu koja je ovdje radila kupci su znali dočekati u redu pred dućanom. Jedva su čekali da se dočepaju jeansa, koji smo prvi šivali, a sedamdesetih je bio najtraženija roba – kaže Renata Peška, prodavačica u Taji.
I parkirališnih mjesta bilo je više, a dvorišta su bila prepuna obrtnika. Torbari, soboslikari, limari, tokari, modisti, frizeri, brijači, slastičari, postolari, stolari... svi oni našli su svoje mjesto u jednoj od najstarijih zagrebačkih ulica. U Vlaškoj je opstao kovinopojačivač Havel, zaštićeni kulturni obrt, jedini takav u gradu.
– Nekada smo radili s velikim tvrtkama, a danas tek na kojem odašiljaču. Turisti znaju kupiti džezve kao suvenir – kaže kovinopojasar i nasljednik obrta Dražen Radotović.
sramota