S jedne strane četiri prazna parkirališna mjesta, a s druge, svega stotinjak metara dalje, ulice koje su pješacima neprohodne zbog ilegalno parkiranih automobila. Slika je to iz Ulice Florijana Andrašeca na Trešnjevci, gdje vozači na sve načine pokušavaju izbjeći plaćanje parkiranja.
– Vozači samo prođu pokraj službenih parkirališnih mjesta i pokušavaju se ugurati negdje na kolniku, često i mene pitaju smiju li, a ja im samo mogu reći da krše propis na vlastitu odgovornost – objašnjava djelatnik jednog od tri privatna parkirališta na tom području.
Tri kune za sat preskupo?
Osim privatnih parkirališta, i onaj je gradski iza Cibone većinom prazan, a unatoč tome što zbog problema trpi i gradska blagajna, nadležni ne poduzimaju apsolutno ništa.
– Da kažnjavamo svakog tko nepropisno parkira, mogli bismo podijeliti i tisuću kazni dnevno – kaže Damir Dekanić, voditelj odjela parkirnog redarstva te napominje kako se u takvim slučajevima najbolje konzultirati s prometnom policijom i vijećem gradske četvrti te uzeti u obzir da se ona mjesta na kojima se učestalo ilegalno parkira označe i postanu službena. Iz Zagrebparkinga poručuju da su stanari ti koji mogu tražiti da se nove ulice uključe u naplatu. Do tada gradska parkirališta i dalje neće moći imati od koga naplaćivati – tri kune za sat, 60 za dnevnu i 400 za nepovlaštenu mjesečnu kartu koliko iznosi u drugoj zoni.
Neprohodan put do škole
S problemom ilegalnih parkirališta tek su se susreli oni dijelovi grada u kojima je nedavno uvedeno plaćanje parkiranja. Među njima je i Trnje, u kojem je parkiralište na križanju Vukovarske i Ulice Marina Držića sve donedavno bilo besplatno. Zbog blizine centra, parkirališno se mjesto gotovo nikad nije moglo naći. No, od kada je u proljeće uvedena naplata – parkiralište je većinom poluprazno. Ipak, dosjetljivi su građani nekoliko ulica dalje pronašli neiskorištenu gradsku površinu i odlučili tamo parkirati.
– Sada je tamo gotovo nemoguće proći mjesto. Problem je što je u blizini škola i više nema prohodnog prolaza – kaže Ivana Bušljeta Prusac, stanarka Trnja koja je zbog problema već kontaktirala s nadležnima.
– Znamo za problem, zato smo parkiralište pošljunčali da ne bi bilo blatno, a na sljedećem će se Vijeću gradske četvrti odlučiti hoće li to područje ući u plan komunalnih akcija kako bi se i asfaltiralo – objašnjava Dalibor Drakula, voditelj područnog odsjeka Trnje, te ističe da će ipak trebati pričekati do idućeg proljeća kako bi se znalo hoće li se sporno područje urediti.
Evo ovo su pravi primjeri kako se kod nas rješava nepoštivanje zakona i propisa, nitko ne kažnjava zbog ilegalnog parkiranja nego još planira to i ozakoniti. Stvarno ste biseri svi vi koji sjedite na mjestima s kojih možete donositi takve nakaradne odlulke. Umjesto da te površine koje se sada ilegalno koriste kao parking samo da bi se izbjeglo plaćanje oplemenite nekim kvalitetnim sadržajima vi jedino što znate je pošlljunčavanje, betoniranje i asfaltiranje bezzakonja. Sramota.