Razvrstavati otpad na nov i revolucionaran način, bez gomilanja otpada, od jučer mogu Samoborci na prostoru gradske tržnice, u samom centru grada. Tamo je Grad Samobor postavio sedam podzemnih kontejnera za odlaganje miješanog komunalnog otpada, zelenog otpada, papira te plastične i metalne ambalaže.
Europski projekti
– Dio je to uređenja tržnice u sklopu kojeg smo popločili vanjski dio, promijenili kompletnu komunalnu infrastrukturu, a slijedi postavljanje fontane i uređenje šetnice – rekao je zamjenik gradonačelnika Željko Stanec te dodao da će nova ploha biti mjesto za prigodnu prodaju, primjerice, za božićne i proljetne sajmove. Veliki će se kontejneri tako nalaziti ispod zemlje i hidraulički spuštati i podizati zbog pražnjenja, dok će iznad površine stajati posude od inoksa, dostupne prolaznicima. Projekt vrijedan oko 200.000 kuna sufinancira i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sa 40 posto, odnosno 80.000 kuna. To je tek jedan od nekoliko velikih projekata koji se provode u Samoboru, potpomognut državnim i novcem iz Europske unije.
U lipnju počinje sanacija odlagališta Trebež, procijenjene vrijednosti 65 milijuna kuna bez uračunatog PDV-a, a koja bi trebala biti gotova do kolovoza 2016. godine. Još jedan projekt koji pripremaju za europske fondove je gradnja nove kanalizacijske mreže, u sklopu koje trenutačno rješavaju imovinskopravne odnose.
Samobor je među rijetkim gradovima koji je riješio problem otpada putem podzemne reciklaže.
U Velikoj Gorici od 2009.
Proizvođač Gradatin, od kojeg naručuje i zagrebačka Čistoća, postavljao ih je po Jadranu. U Zagrebu takve kontejnere Čistoća nije postavila, a iz te gradske tvrtke kažu da to neće učiniti u 2015. Podzemno reciklira i Velika Gorica, još od 2009.
– Kontejneri su se pokazali odličnima jer se u njih ne može provaliti, a i nema neugodnih mirisa – rekao je direktor VG Čistoće Željko Galeković.
>>Oko polovice gradova i općina osiguralo sortiranje otpada, nespremnima kazne
Kod nas Bandic sve to pojede. Nema potrebe