Zagrebački dječji vrtići ovih su dana na udaru šarlaha ili skarlatine. Broj djece po grupama osjetno se smanjio. No, u epidemiološkoj službi Zavoda za javno zdravstvo grada Zagreba tvrde da situacija nije alarmantna. Zaraza još nije epidemijskih razmjera i u ovo doba godine nije neuobičajena, objašnjava voditelj Epidemiološke službe, dr. Željko Baklaić.
- Uz crijevne i respiratorne virusne infekcije, koje još uvijek ne jenjavaju, i šarlah je zahvatio veći broj vrtića. Bolest obično počinje kao streptokokna angina, a uzrokuje ju b-hemolitički streptokok skupine A. Izvor zaraze pak može biti bilo koji bolesnik sa streptokoknom infekcijom, rekonvalescent ili kliconoša, a obolijevaju uglavnom djeca u dobi od tri do 12 godina - veli prim. dr. Baklaić.
Inkubacija šarlaha je, doznajemo, kratka i u prosjeku traje od tri do pet dana. Širi se kapljičnom infekcijom, putem zraka i bliskim kontaktima djece - grljenjem, ljubljenjem, slinjenjem - pa ju je gotovo nemoguće izbjeći. Bolest počinje naglo, zimicom, povišenom temperaturom, glavoboljom, povraćanjem, čak i bolovima u trbuhu i proljevom. Drugi, treći dan na vratu, trupu i ekstremitetima oboljelog javlja se točkasti osip, koža je suha i hrapava, obrazi zažareni, a jezik crven poput maline. Osip traje pet, šest dana, a u drugom tjednu bolesti javlja se perutanje kože, a na dlanovima i tabanima koža se ljušti u krpicama.
- Oboljela se djeca u vrtićima odmah moraju izdvojiti iz grupe, a prostor u vrtiću često provjetravati. Šarlah se liječi deset dana penicilinom, a u slučaju da se ne liječi, toksin od streptokoka može imati trajnih posljedica na srcu te na zglobovima i bubrezima - kaže dr. Baklaić.
Jolanda Rak Šajn