Na dnevnom redu 27. sjednice Gradske skupštine nalazi se 27 točaka, među kojima su i Prijedlog odluke o izmjenama i dopuni Odluke o izradi izmjena i dopuna Prostornog plana Grada Zagreba, Prijedlog odluke o visini paušalnog poreza za djelatnosti iznajmljivanja i smještaja u turizmu te Prijedlog odluke o najmu stanova, koja u posljednjih nekoliko dana izaziva burne reakcije javnosti.
VEZANI ČLANCI:
>>PRATITE UŽIVO<<
Burno je bilo i prije početka Skupštine. U Ćirilometodskoj su se, naime, nanizali taksiji koji prosvjedovali jer su ostali bez parkirališnih mjesta u Masarykovoj, a među okupljenima se pojavio i bivši zastupnik Ivan Pernar. Taksisti su počeli trubiti, a okupljeni ispred zgrade zviždali su protiv Tomaševića.
TIJEK SJEDNICE:
9:10 Predsjednik Skupštine Joško Klisović (SDP) otvorio je 26. sjednicu u ovom sazivu.
9:15 Marija Brajdić Vuković, predsjednica Odbora za mandatna pitanja, izbor i imenovanja prva je stala za govornicu te obrazložila Izvješće o prestanku dužnosti gradskog zastupnika i početku obnašanja dužnosti zamjenice gradskog zastupnika te o mirovanju mandata.
VEZANI ČLANCI:
– Odbor za mandatna pitanja izbor i imenovanja konstatira da je gradski zastupnik Ivan Račan izabran s kandidacijske liste (SDP) podnio ostavku na dužnosti gradskog zastupnika – istaknula je na početku te dodala kako su i zastupnici Vilim Matula, Marija Krnić te Kristijan Jelić svoje mandate stavili u mirovanje. Zastupnika Ivana Račana, istaknula je Brajdić Vuković, zamijenit će Tanja Sokolić, Matulu će pak zamijeniti zastupnik Nikola Zdunić, a Mariju Krnić, Iskra Mandarić.
9:25 Usvojen je i zapisnik s 26. sjednice Gradske skupštine, a zatim se krenulo s usvajanjem dnevnog reda aktualne sjednice, 19 je prijedloga za dopunu, a 16 se prijedloga nalazi na listi za donošenje po hitnom postupku.
9:30 Za govornicu je stala zastupnica Ana Pavičić Kaselj s prijedlogom da se po hitnom postupku donese Odluka o novčanoj pomoći za sanaciju pojedinih područja od nevremena. Zastupnik Luka Juroš predložio je pak sklapanje zakupa na tri godine prostora na Zagrebačkom velesajmu u koji bi se smjestila Škola za primijenjenu umjetnost i dizajn kojoj predstoji obnova.
Gradski zastupnik MOST-a Trpimir Goluža zatražio je hitno stavljanje na dnevni red točku o Odluci o uspostavljanju taxi stajališta u Preradovićevoj.
– Proširenje pješačke zone u Preradovićevoj te uspostavljanje pješačke u Masarykovoj, osim što je izazvalo prometni kaosu u gradu, izazvalo je i ogromno nezadovoljstvo svih građana, a poglavito taksista. Kao izraz tog nezadovoljstvo taksisti svakodnevno prosvjeduju protiv takve odluke gradonačelnika i time pridonose dodatnom prometnom kolapsu u gradu. Smatramo da je hitnost opravdana zbog sprječavanja nastanka štete koje je zbog učestalih prosvjeda ugrožavaju protočnost prometa – istaknuo je Goluža.
Dodao je i kako zbog nezadovoljstva taksista koji su jutros prosvjedovali ispred zgrade Gradske skupštine, zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević nije mogao na glavni ulaz ući u zgradu.
– U skupštinu je ušao poput nekog lupeža na stražnji ulaz – zaključio je.
9:50 Gradski zastupnik Ivica Lovrić istaknuo je kako je protiv uvrštavanja u dnevni red četiri točke po kojima se stavljaju izvan snage neki urbanistički planovi uređenja.
– Predlažem da se izostave sve četiri točke s dnevnog reda jer među njima nije i točka o "Malom Manhattanu" – kazao je.
Zastupnik Slaven Dobrović istaknuo je pak kako je klub zastupnika Domovinskog pokreta i zelene liste ranije zatražio da se na dnevni red uvrsti i točka o Analizi stanja gospodarenja suhim reciklabilnim otpadom.
– Točka je u uvrštena pod rednim brojem 11, međutim, slušajući jučer sedam mjera koje je gradonačelnik izrekao kao spasonosne za popravak situaciju u gospodarenju otpadom. Isto tako, svjedoci smo katastrofalnog požara u Osijeku, te zahtijevamo da se ta točka pomakne jer je od iznimne važnosti – istaknuo je te predložio da se točka premjesti na peto mjesto na dnevnom redu.
10:00 Zastupnik Igor Peternel, koji je na sjednicu stigao u zanimljivoj modnoj kombinaciji, majici s prekriženim Tomaševićevim likom, također je zatražio micanje prve točke, one o najmu stanova, s dnevnog reda, a podržao ga je i Mislav Herman.
Uslijedilo je i odlučivanje o prijedlozima, prilikom čega se Klisoviću omakao lapsus te je zastupnika Igora Peternela nazvao Pernarom, što je izazvalo smijeh među zastupnicima. Tek 13 zastupnika glasalo je da se točka o najmu stanova makne s dnevnog reda, zbog čega prijedlog na koncu nije izglasan.
Aktualni sat
Nakon izglasavanje dnevnog reda zastupnici su krenuli s postavljanjem pitanja i davanjima prijedloga u aktualnim temama, a prvi je za govornicu stao zastupnik Robert Faber (Zagreb je naš!), čije je prvo pitanje bilo vezano uz klimatske promjene.
Zanimali su ga, naime, detalji vezani uz pilot-projekt zelene urbane obnove dvorišta.
– Projekt je pokrenut kako bi kasnije financirali uređenje dvorišta u blokovima i tako pridonijeli uređenju u Gradu Zagrebu – obrazložio je Tomašević.
Alen Lochert komentirao je gradsku borbu protiv grafita, te je upitao hoće li se ukloniti i grafiti na području pješačkih zona.
– Odgovor će vam stići pismeno jer ću pritom zatražiti i odgovor od Zagrebačkog holdinga u kojemu, ako se ne varam, radite već desetak godina te provjeriti mogu li oni nekako asistirati – istaknuo je Tomašević, a Lochert zatražio dodatno objašnjenje.
– Ovdje nisam kao djelatnik Holdinga nego kao gradski zastupnik. Ne znam kako bi vam u odgovoru trebao asistirati Holding. On nema veze nikakve s tim – rekao je Lochert.
Zastupnika Marina Živkovića zanimali su detalji oko studija o razvoju Jaruna, a Tomašević je odgovor prepustio dogradonačelnici Danijeli Dolenec.
– Podsjećam da smo u travnju završili obnovu prometnice Rekreacijsko-sportskog centra Jarun, Aleje Matije Ljubeka. Vrijednost radova bila je oko četiri milijuna eura, a veći dio pokrili smo EU Fonda solidarnosti. Centar sada ima puno kvalitetnije resurse za korisnike, a uvedena je i ZET-ova linija. Tada smo najavili i da će jednom tjedno ondje biti dan bez automobila i cilj nam je da ta prometnica bude najveća pješačka zona u gradu – istaknula je.
O plavim vrećicama
Zastupnik Mislav Herman osvrnuo se pak na "fijasko" koji su u prvih godinu dana doživjele plave Zg vrećice.
– Kako bi pokušali spasiti što se spasiti da, u utorak ste najavili famoznih sedam mjera. Jedna od njih je, naime, prijepis amandmana zagrebačkog HDZ-a na Prijedlog proračuna za 2023., a prvenstveno mislim na financiranje, ne samo spremnika u središtu grada, nego i izvan centra. Tada ste argumentirano bili protiv našeg amandmana i ono što mene zanima je što se od tada promijenilo i otkuda vam odjednom financijska sredstva za izgradnju spremnika – naglasio je Herman.
Gradonačelnik je odgovor započeo s prezentacijom rezultata koje je u godinu dana postigao novi model odvajanja otpada.
– Odvajanje plastike povećalo se za 61 posto, papira za šest posto, a biootpada za čak 115 posto. Oko 50 posto spremnika maknuto je s javnih površina u cijelom gradu. Spremnike ćemo iz Proračuna financirati naredne godine, jer si ove to to nismo mogli priuštiti zbog duga od milijardu i 400 milijuna kuna – kazao je Tomašević.
Zastupnica Gordana Rusak osvrnula se pak na čipiranje spremnika za otpad te je pustila izjavu gradonačelnika koju je ranije dao novinarima na temu po kojoj je najavio čipiranje kanti.
– Dakle, lažete! Od čipiranja ništa, prošla je godina dana. Obmanjujete, kažete da je to nadogradnja sustava i vaša dobra volja, a ne govorite da je vaša zakonska obveza da nam date evidenciju kada je koji spremnik ispražnjen – kazala je Rusak.
– Čipiranje je završeno, ali javna nabava za softver je nekoliko puta padala, bilo je komplikacija, to će do kraja ove godine biti riješeno. Ono što nije u tom projektu, a radimo na tome, to je GPS na kamionima. Svaki kamion će imati GPS i vidjet će se je li bio u nekoj ulici, kad je bio i je li pokupio otpad – odgovorio je Tomašević.
O financiranju mjesne samouprave
Zastupnica Iva Ivšić osvrnula se na Prijedlog nove odluke o financiranu mjesne samouprave te istaknula kako se čini da je u fokusu odluke jasnije definiranje kriterija u raspodjeli sredstava. Tomašević je odgovor prepustio pak pročelniku Ureda za mjesnu samoupravu, civilnu zaštitu i sigurnost, Andri Pavuni.
– Izdvojili smo održavanje grada iz projektnih sredstava koje je mjesna uprava do sada koristila. Podizanje cijena neće nagrizati proračune Gradskih četvrti i Mjesnih odbora. Ono što je najvažnije je da po prvi puta Vijeća GČ i MO nose "planove potreba" – kazao je Pavuna.
Zastupnik Trpimir Goluža osvrnuo se pak na Tomaševićevo nedavno gostovanje u emisiji Nedjeljom u 2, a zanimalo ga je je li CIOS grupacija više zaradila poslujući s trenutnom ili prethodnom Gradskom vlasti te kolika je razlika u iznosima.
– Prihodi su u 2022. bili manji jer glomazni otpad više nije išao preko CIOS-a i njihovih partnera već preko Zagrebačkog holdinga, a koliko su prihodi bili manji, ne znam napamet, ali dostavit ćemo vam te podatke – kazao je Tomašević.
O školskim jelovnicima
Predsjednica kluba SDP-a Tanja Sokolić upitala je pak pročelnika za obrazovanje, sport i mlade Luku Juroša, postoji li dokument s konkretnim rokovima u kojemu piše na koji način će se podići standard da se nedavno uvedeni jelovnici zaista mogu implementirati te je zatražila odgovor pisanim putem.
Zastupnicu Marijanu Rimanić zanimali su pak detalji vezani uz rekonstrukciju prostora bivšeg kina Kalnik na Črnomercu.
– Tom dijelu grada zaista nedostaju kulturni sadržaji. Nadležni uredi najprije su pokrenuli proces novelacije projektne dokumentacije, a sada se radi na novelaciji izvedbenog projekta. Po završetku će se raspisivati javna nabava za radove, a predviđeno je da će oni trajati deset mjeseci. Radi se o prostoru od dvije dvorane koje će imati pomičnu pregradu te će se moći napraviti jedna veća dvorana – kazala je pročelnica za kulturu, Emina Višnić.
O prostoru Boogaloo
Koji su daljnji planovi s prostorom zagrebačkog kluba Boogaloo koji bi uskoro trebao iseliti iz prostora Pučkog otvorenog učilišta, zanimalo je pak zastupnicu Mariju Brajdić Vuković.
– Prostore koji su u vlasništvu grada u zakup moramo davati isključivo na javnom natječaju. Postojećem korisniku najam je produživan svake godine i to od 2016. U tom se prostoru nalazi i velika koncertna dvorana i ugovor je bio sročen na način da se dvorana može zakupiti, i to po cijeni od 200 eura, za večer kada se koristi. Taj prostor mora ići na javni natječaj – komentirao je Tomašević.
Gdje se prodaju ove majice?