Plan je da Centar za gospodarenje otpadom (CGO) bude gotov do 2028. godine, rekao je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević prije nekoliko dana. A danas na konferenciji za medije predstavio je idejno rješenje za CGO u Resniku.
U siječnju ove godine, podsjetio je gradonačelnik, Gradska skupština usvojila je studiju izvedivosti za izgradnju cjelovitog sustava za gospodarenje otpadom na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije i podržala izgradnju CGO u Resniku. U tom studiju se nalazi i tehnologija i lokacija, vezano za centar koji će zatvoriti odlagališta Jakuševec.
"U srpnju ove godine je i Skupština Zagrebačke županije usvojila tu studiju izvodivosti, budući da se radi o zajedničkom centru što mora biti zbog nacionalnog plana za gospodarenje otpadom koje je usvojila Vlada u ljeto prošle godine", kazao je Tomašević. A Zagrebačkoj županiji ostaje za riješiti i pretovarne stanice gdje će se pretovariti miješani otpad koji će ići u zajednički centar. Centar će koštati, kako procjenjuju, oko 140 milijuna eura.
Autori idejnog rješenja su zajednica ponuditelja EKONERG d.o.o. i IPZ UNIPROJEKT d.o.o. Osnova cjelovitog sustava gospodarenja otpadom ima težište na sprječavanju nastajanja otpada i što većoj reciklaži kako bi se smanjila količina otpada kojeg je potrebno obraditi, kazao je Tomašević.
"Zemljište u Resniku je površine milijun kvadratnih metara i to je najveće zemljište u Zagrebu koje je u vlasništvu Grada. Jedino je tamo moguća lokacija za CGO", objasnio je gradonačelnik. O njemu se pričalo i u vrijeme bivše vlasti, dodao je, s čim se i aktualna vlast slaže.
"Cijeli proces treba završiti ishođenjem lokacijske dozvole. Očekujemo da proces završi do listopada do 2026., nakon čega krećemo u proces izgradnje te planiramo izgraditi CGO do 2028" poručio je Tomašević.
Na temelju provedene analize tehnologija obrade komunalnog otpada u sklopu Novelirane studije izvedivosti za potrebe izgradnje cjelovitog sustava gospodarenja otpadom odabrana je varijanta C koja obuhvaća Mehaničku predobradu i biosušenje miješanog komunalnog otpada, Mehaničku obradu (sortiranje, rafinacija) odvojeno sakupljenog ambalažnog otpada, Mehaničku obradu (sortiranje, rafinacija) odvojeno skupljenog papira i kartona te Biološku obradu odvojeno sakupljenog biootpada.
Što se energane tiče, gradonačelnik je rekao kako će odlučiti ima li smisla graditi energanu na području Zagreba. "Cijeli proces treba završiti ishođenjem lokacijske dozvole. Očekujemo da proces završi do listopada do 2026., nakon čega krećemo u proces izgradnje te planiramo izgraditi CGO do 2028", rekao je. A probni rad je u listopadu 2028.
Odgovarajući na pitanja novinara, Tomašević je rekao da "se planiraju dinamički kapaciteti kako bi se smanjile količine miješanog komunalnog otpada koje se odlaže na odlagalištu". Kapaciteti moraju biti, dodao je, u planu s Nacionalnim planom Vlade.
"Ne želimo čekati nikakve natječaje za EU financiranje, toga smo se načekali i spremni smo sami financirati ovaj centar. Europske institucije koje se bave proučavanjem ovih projekata zahtijevaju da se radi o tehnologiji koja ne ugrožava zdravlje građana i zato inzistiramo na najmodernijem biološkom postrojenju. Mi bismo mogli ovo isfinancirati iz državnog proračuna bez kredita, ali zahtijevamo kredite kako bismo imali dodatni ekološki nadzor", istaknuo je zagrebački gradonačelnik.
Rokovi su ambiciozni, dodao je, ali s obzirom na problem moraju biti ambiciozni i napraviti to što prije, a isto očekuju i od državnih institucija. Ideja je, kaže, da se biootpad povećava u procesu, a da se MKO smanjuje.
"Ovo je ključan projekt da nakon više desetljeća Grad Zagreb ne ovisi o privatnim poduzećima. Ponovit ću, nisam se želio javiti na natječaje za EU fondove za sortirnicu jer je uvjet bio da se da u upravljanje privatnim poduzećima, a mi to nismo htjeli", poručio je Tomašević. Aktualna gradska vlast, također, vjeruje kako ipak postoji rješenje kojim bi se mogle napraviti veće uštede i koje bi bilo povoljno za građane.
Sustav odvajanja otpada u metropoli je najgori, kazao je gradonačelnik. "Što se tiče kvalitete života, što se tiče mirisa, što se tiče situacije na Jakuševcu... Radi se o najjeftinijem i najgorem modelu odvajanja otpada. Mislim da nijedan glavni grad osim Zagreba nema odlagalište takvog tipa", poručio je.
"Gledamo li sada Grad Zagreb, imamo najjeftinije račune za odvoz otpada u cijeloj sjevernoj Hrvatskoj. Jeftinije, dakle, sigurno ne može biti nego što je sada", objasnio je Tomašević.
Krenite ranije s time jer ako izgubite izbore vasi nasljednici to sigurno nece napraviti. Zbog smeca ste dobili izbore, nemojte ih izgubiti zbog istoga.