Na tržnicu Dolac stigao je medvjeđi luk, superzdravo samoniklo bilje koje raste na šumskim proplancima netaknutima zagađenjem. Jučer ga je nudio Štef iz Donje Stubice, a kupac prije nas, zaposlenik jednog uglednog zagrebačkog restorana, kupio je gotovo svu zalihu.
– Od medvjeđeg se luka radi najbolje začinsko ulje na svijetu – objasnio je i požurio na posao s cekerom punim pušleka koji kod Štefa stoje deset kuna. Medvjeđi luk u Zagorju ima dugačku tradiciju, govori on.
– Sadili su ga plemići oko svojih dvoraca i služio im je za proljetnu detoksikaciju nakon teške zimske hrane. Jel’ ga je i Franjo Tahi, a siguran sam i moj predak Matija Gubec – pohvalio se Štef. Obrok medvjeđeg luka, dodaje, jedu i medvjedi kako bi očistili organizam nakon zimskog sna.
Može se pripremati na razne načine, dobar je u salatama, kao krem juha, a od njega se može dobiti i fini pesto. Štef nam pak veli da je njemu najbolji sa špekom i jabučnim octom, ali i u siru i vrhnju.
Medvjeđi luk ili cremuš, kako ga još zovu odličan je prirodan lijek koji poboljšava pamćenje, pomaže kod respiratornih tegoba, sprečava bolesti srca i krvnih žila. Pomaže i kod nesanice i vrtoglavice, osteoporoze i artritisa. Štiti i od infarkta i jača srce. Medvjeđi luk veže na sebe otrove i masnoće iz krvi, krvnih žila, crijeva i želuca te ih izbacuje iz tijela.
Nesikusnim beračima ne savjetuje se da sami traže medvjeđi luk u prirodi jer ga je lako zamijeniti s otrovnim mrazovcem čija konzumacija može imati smrtne posljedice.
Treba svaki puta ljudima pojasniti da te biljke mogu brati znalci, jer identično izgleda lišće đurđice samo se od njega umire,