Uneređeni auti, izgrebeni prozori, smeće razneseno po dječjim parkovima, uništene fasade zgrada – svakodnevica je to gotovo svih stanovnika Folnegovićeva naselja. Umjesto ptica pjevica ujutro ih bude vrane, a nerijetko, kažu stanovnici naselja, bez imalo straha vrane napadaju i njih i njihove kućne ljubimce.
Gnijezdima na brojnim stablima u kvartu vrane su istjerale i druge ptice, a u Gradu, iako svjesni problema, stanovnicima odgovaraju apelom: “Ne bacajte hranu kroz prozor!”
U blizini vrtića ih je najviše
– Uz Držićevu ih ima puno, tamo se često šećem sa psom pa su znale nasrtati na njega, a i na mene kada bih ga branila. Svake godine vrana je sve više, a grane se ne podrezuju – potužila se Slavica Šimić. Slična je stava i susjed Zlatko Velenik, kaže kako su se stabla početkom 60-ih, kada se kvart gradio, sadila posvuda, no sada su vrane ozbiljan problem.
Ove godine uvodi se sustav zaštite urbane divljači koji bi, između ostalog, trebao riješiti i problem vrana
Emil Tuk
gradski pročelnik za poljoprivredu
– Zbog zelenila kvart lijepo izgleda, ali mi stanovnici imamo sve veće probleme s vranama. Stvaraju nam ogromnu buku i uneređuju aute – kaže Velenik.
Na kraju Dujšinove ulice, u neposrednoj blizini vrtića i parka, ima ih najviše. Smeće je razbacano po parkovima, a komade kruha razbacane po cesti ubrzo drugim pticama otmu vrane.
Hrana na ulici prvi je problem
– Razbacana hrana na ulici razlog je njihove brojnosti – objašnjava pak Igor Toljan, šef Zrinjevca. Vrane se u urbanim sredinama, kaže Toljan, pojavljuju tamo gdje imaju hrane, a u gradu nemaju prirodnih neprijatelja.
– Zbog toga u zadnjih pet do sedam godina postaju sve veća pošast i u drugim kvartovima, kao što su Savski gaj, Jarun, Remetinec – kazao je prvi čovjek Zrinjevca. Stanovnici Folnegovićeva naselja na problem s pticama upozoravaju od prošle godine, a sami se ne mogu boriti protiv njih. Štetu koju vrane naprave na njihovoj imovini moraju sami sanirati, a želja da problem riješe ubijanjem vrana – zakonom je zabranjena pa im ne ostaje drugo nego apelirati na Grad da se stabla češće podrezuju.
– Ubijanjem vrana neće se riješiti problem. Ove godine uvodimo sustav zaštite urbane divljači kroz koji ćemo se sustavno brinuti da vrane imaju svoje mjesto u gradskom ekosustavu, a da ne dođe do uništavanja drugih ptica – rekao je pročelnik gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo Emil Tuk.
Iz Zrinjevca su nakon našeg upita poručili kako će grane obrezati već danas, ali se i odmah ogradili.
– To je tek privremeno rješenje. Razmnožavanje vrana koje sve više izguravaju druge ptice iz kvartova je u porastu – zaključio je Toljan.
zanimljivo kako vrane napadaju samo par pojedinaca i njihove ljubimce, uništavaju njihove prozore i automobile i, samo njima stvaraju buku....a, ostali stanari nemaju pojma da su uopce vrane oko njih...