Stanari zgrade u Bauerovoj 24 jučer su bili vrlo sretni zbog obnovljene fasade. Prije šest mjeseci njihova zgrada bila je poput svih u susjedstvu, s oronulom fasadom, a zimi su plaćali visoke troškove grijanja zbog “propuha u svakom stanu”.
– Da nije bilo Grada i njegove subvencije pri obnovi fasada, naša zgrada i dalje bi bila ona stara. Sada izgleda prekrasno, a vjerujemo da ćemo blagodati nove fasade osjetiti i na svojim računima za grijanje – govore nam uglas stanari koji su dočekali gradonačelnika Milana Bandića koji je pokrenuo projekt obnove.
Nova fasada na njihovoj zgradi stajala je 800 tisuća kuna, a Grad im je projekt subvencionirao s 55 posto sredstava. Stanari zgrade u Bauerovoj 24 na natječaj su se prijavili po starom programu koji predviđa sufinanciranje obnove do najviše 60 posto iznosa troška. Novi program, koji je na snazi od ljeta, prema stanarima je još izdašniji jer omogućuje sufinanciranje obnove fasada s čak 80 posto sredstava iz gradskog proračuna.
Sada je toplije
Silvano Pokrajac, predstavnik stanara zgrade, rekao je da su baš svi stanari zgrade bili složni oko obnove fasade, tako da je dio njih ostatak od 45 posto financirao jednokratno, a dio kreditom. – Paralelno s radovima na obnovi fasade odradili smo i popratne stvari, poput vodovoda, riješili smo antenski sustav, uveli brzi internet i preporučujemo svima da također popravljaju ostale nedostatke svojih zgrada kad obnavljaju fasadu – rekao je Pokrajac.
Sustanarka Mira Spitzer kaže da u zgradi rjeđe griju otkako je fasada završena.
– Ne znam je li to zbog fasade ili zato što je zima blaga – kroz smijeh će Spitzer.
– Kad ljudi preuzmu inicijativu u svoje ruke, stvari idu svojim tijekom – pohvalio je stanare u ovoj zgradi gradonačelnik Bandić koji im je došao u goste na dan kada su radovi završili.
Inače, na natječaj za obnovu fasada prijavljeno je gotovo četiri tisuće objekata, ali rok od devet mjeseci za dostavu potrebne dokumentacije znatno je usporio obnovu. Zato se gradonačelnik posuo pepelom i najavio da će na idućoj sjednici Skupštine taj rok smanjiti na samo tri mjeseca. Tako želi ubrzati rješavanje papirologije i skratiti rok za početak obnove.
– Da smo odmah stavili rok od tri mjeseca, već bismo imali 300 skela postavljenih na gradske fasade – rekao je gradonačelnik objašnjavajući da je njegov cilj da se od svibnja podigne 50-ak skela mjesečno, što bi bilo od 500 do 600 obnova fasada godišnje.
Iz Gradskog stambeno-komunalnog gospodarstva objasnili su što sve građani trebaju učiniti da bi ubrzali proceduru.
– Od iznimne su važnosti odluka suvlasnika kojom će izabrati projektanta i vrijeme za koje će on izraditi projekt te ishoditi suglasnost Gradskog zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode, kao i brzina kojom suvlasnici donose odluku o usvajanju Godišnjeg programa upravljanja i osiguravanju dijela sredstava iz pričuve – kažu iz GSKG.
Javili se prije nas
Sve koji prođu Bauerovom ulicom bode u oči činjenica da zgrade koje su s obje strane naslonjene na ovu nisu obnovljene.
Dvadesetšestica se također prijavila na natječaj prije otprilike godinu dana, ali još nije došla na red, a stanari ni ne znaju kada će. – Valjda su se oni javili prije nas, redoslijed obnove stvar je Grada – govore bez ljubomore.
Pogledajte i Most slobode u Zagrebu:
pionir i omladinac matan miki uskoro postaje i pinokio ( većim nosekom od hebranga ) je rčim zine prosere laž!!!! miki nemaš para a fasade se obnavljaju preko veze!!!