Zagreb – centar medicinske izvrsnosti”. Novi je to moto zagrebačke Turističke zajednice koja se ozbiljno odlučila “baciti” na razvijanje zdravstvenog turizma u metropoli.
Prvo su, još lani, od američkog udruženja Medical Tourism Association naručili izradu studije izvodljivosti za razvoj te grane u Zagrebu i okolici, a jučer su je i službeno predstavili na konferenciji Health Spot Croatia, koju su organizirali zajedno s Hrvatskom turističkom zajednicom. Usto su izdali i novu brošuru te osmislili posebnu internetsku stranicu na kojoj promoviraju zdravstveni turizam, koji će u ovoj godini predstavljati i na specijaliziranim sajmovima, skupovima i konferencijama, a počinju već sljedećega tjedna u Tel Avivu.
Trebaju pomoć države
– Ako želimo iskoristiti sve njegove mogućnosti, zdravstveni turizam moramo ozbiljnije strateški razvijati – kazala je Martina Bienenfeld, direktorica gradske Turističke zajednice, dodajući da Zagreb već sada ima klinike koje mogu stajati uz bok svjetskima. Većina ih je u privatnom vlasništvu, a upravo u tome Nikica Gabrić, vlasnik poliklinike Svjetlost, kojemu stranci dolaze “skidati” dioptriju, vidi svojevrsnu zapreku.
– Privatnici nisu ravnopravni s državnim klinikama jer ne mogu povlačiti europski novac i zato trebaju administrativnu te pomoć države – istaknuo je Gabrić.
Zagrebačka okolica jednako je atraktivna, smatra M. Bienenfeld, a svega pola sata od metropole nalazi se i Naftalan, jedino europsko lječilište poznato po nalazištima ljekovite nafte i termomineralne vode. Najviše “zdravstvenih turista” pristiže iz Slovenije, Italije i Njemačke, a najčešće dolaze stomatolozima, oftalmolozima i estetskim kirurzima.
Iznadprosječnih 13 noćenja
– Gost zdravstvenog turizma izuzetno je educiran, ima visoka očekivanja i visoku platežnu moć s mjesečnim primanjima od oko 3000 eura te ostvaruje iznadprosječnih 13 noćenja – zaključio je ministar turizma Gari Cappelli.
VIDEO Bivši beskućnik Mile Mrvalj vodi turiste kroz "nevidljivi Zagreb"