Za odvjetničke usluge Grad Zagreb ove će godine izdvojiti čak 5,6 milijuna kuna. A to je, pohvalili su se, smanjenje u usporedbi s prijašnjim godinama.
Gradski zaposlenici
– U prosjeku smo odvjetnike plaćali oko 6 milijuna kuna – kaže Vidoje Bulum, pročelnik Stručne službe gradonačelnika.
Baš preko te službe ide javna nabava za odvjetničke usluge koje su Gradu nužne, kažu, zbog velikog broja predmeta.
– Mjesečno imamo oko 3500 predmeta, a na njima radi 60 odvjetnika – opravdava veliki proračunski izdatak Vidoje Bulum.
Trenutačno Grad ima oko 34 tisuće neriješenih predmeta. A dio odvjetnika koji vodi te predmete zaposlenici su Grada, a dio vanjski suradnici. No, prema riječima Buluma, i vanjski odvjetnici su gradski zaposlenici jer su s Gradom potpisali ugovor preko odvjetničke komore.
– Mi čak plaćamo te usluge 50 posto manje nego što su njihove stvarne cijene. To je jedna od pogodnosti – pohvalio se Bulum.
Iz Hrvatske odvjetničke komore kažu da preko njih nije potpisan nijedan ugovor, već da su odvjetnici pojedinačno zaključivali ugovore.
– Odvjetnička komora nadgledala je da zaključeni ugovor bude u skladu s odvjetničkom tarifom – objašnjavaju.
Što se pak tiče pogodnosti da Grad plaća odvjetnike 50 posto jeftinije, iz Odvjetničke komore kažu da je ugovorom predviđeno da Grad Zagreb za svaku poduzetu odvjetničku radnju mora platiti akontaciju od 50 posto iznosa predviđenog odvjetničkom tarifom.
Pogodnosti plaćanja
– U slučaju uspjeha u sporu odvjetniku pripada cjelokupni dosuđeni odvjetnički trošak umanjen za već isplaćenu akontaciju. Pravilom Kodeksa odvjetničke etike, uzimajući u obzir sve okolnosti obavljenog posla i koristi stranke, pojedine tarifne stavke odvjetnik može sniziti 50 posto – kažu iz Odvjetničke komore.
a neki od tih 60 odvjetnika imaju bankovne racune u nekim zapadnim zemljama i od svojih stranaka za usluge u hrvatskoj traze da im se uplati u stranoj zemlji .znaci varaju hrvatsku drzavu a rade za nju.sramota a vlada moze od stranih drzava da zatrazi imena i da ih kazni