Sve veća potražnja za smještajem u apartmanima, koji turistima omogućuje cjelokupnu hotelsku ponudu, ali i potpuni komfor, s perilicom posuđa, rublja te svim detaljima koji ih podsjećaju na vlastiti dom, potakla je iznajmljivače u strogom središtu Zagreba da se umreže te time smanje međusobnu konkurenciju. U grupi Apartmani dvojica su prijatelja, Bruno Babić i Milan Ćelap, koji imaju tri apartmana u Gajevoj, Berislavićevoj i Hatzovoj, a odlučili su u nju uključiti i ostale koji se nalaze najviše deset minuta od Trga bana Jelačića.
Od 75 do 135 eura
– Zainteresiranih za mrežu svakim je danom sve više, a sa svakim vlasnikom se nalazimo, razgovaramo, provjeravamo te odrađujemo probni rok. Tzv. satelita apartmana imamo šest, no nadamo se i porastu članova. Učinili smo to kako bismo izbjegli negativne odgovore kada gosti pitaju imamo li mjesta – rekao je Bruno Babić koji je, zajedno sa suprugom Dinom, stan od 120 četvornih metara u potkrovlju Gajeve pretvorio u apartman Mansarda. Dan boravka naplaćuje od 75 do 135 eura, što najviše odgovara obiteljima s djecom, najčešćoj skupini koja odsjeda u takvoj vrsti smještaja. Oni željni arhitektonske povijesti i starinskog štiha odsjest će, pak, u apartmanu Niko, supružnika Ćelap, u zgradi koju je u Berislavićevoj 1888. godine izgradio Milanov prapradjed, a kuća je otad u vlasništvu obitelji.
– Kad gost nazove ili pošalje upit, treba nam sat vremena da nađemo optimalan smještaj. Najčešće šaljemo više ponuda kako bi mogli birati – kaže Babić te dodaje da broj otvorenih apartmana raste iz dana u dan. Ulazak u EU, sve jače marketinške kampanje Hrvatske u svijetu, kriza koja je goste natjerala da hotele zamijene apartmanima... iznajmljivači nisu sigurni koji je točno razlog stalnog povećanja broja turista u Zagrebu, no očito je da u tom segmentu mnogi Zagrepčani vide priliku za vlastiti biznis.
Kratkoročan najam
Vjerojatno i zato što je zarada kod kratkoročnog najma mnogo veća od dugoročnog. Odluči li se, primjerice, iznajmljivati apartman u centru Zagreba, u nekoliko se dana može zaraditi za prosječan mjesečni najam. Iznajmljivači kažu kako kratkoročni najam istodobno znači i neusporedivo više angažmana oko stana i gostiju te kako kod dugoročnog najma vlasnik stana nema drugih briga osim hoće li podstanar na vrijeme platiti mjesečnu stanarinu i režije.
Otkrivate toplu vodu. Ovo po EU postoji vec 20 godina i jako se trazi