Od prijavljena 532 projekta iz 28 zemalja na europskom natjecanju “A dream 2012” koncept zaštite građevina od sunca suncobranima mladog Zagrepčanina s bečkom adresom Nikole Znaora osvojio je prvo mjesto. Natjecanje je to u kojem se mlade inovatore potiče da u arhitekturi i dizajnu koriste obnovljive i ekološke materijale, a Woolshade je svojom jednostavnošću i upotrebom ekološki prihvatljivih materijala ispunio taj cilj.
Znatiželja i jednostavnost
– Hlađenje građevina zahtijeva golemu upotrebu energije, a sustav suncobrana koji sam napravio predstavlja “kožu” zgrade, čime se regulira temperatura u njoj – kaže 21-godišnji Nikola Znaor, student 3. godine arhitekture na bečkoj Akademiji umjetnosti.
Na ideju ekosuncobrana za građevine navela ga je, kaže, znatiželja prema ljepoti i jednostavnosti prirodnih procesa te činjenica da u nekim slučajevima na hlađenje trošimo više energije nego na grijanje.
– Ako već gradimo “pasivno”, onda bi i ti sustavi trebali biti neovisni i štedjeti energiju umjesto da je troše. Suncobrani se otvaraju i zatvaraju na temelju razlike u temperaturi i kao posljedica toga zrak ekspandira, povećava se tlak i guranjem pneumatskog cilindra povećava se i volumen. Kada se konzola ohladi, tlak pada, smanjuje se volumen, zrak “usisava” cilindar i suncobran se zatvara – opisuje Znaor način funkcioniranja Woolshadea koji je izrađen od aluminijskog kostura s drvenim, zamjenjivim dijelovima, dok je pokrov napravljen od organskog pamuka premazanog pčelinjim voskom.
Izrađuje se prototip
Od prve skice do osvajanja nagrade prošlo je osam mjeseci, a trenutačno se izrađuje prototip za koji se Znaor nada da će do kraja sljedeće godine biti spreman za širu primjenu i ugradnju. Budućem arhitektu u kreiranju Woolshadea pomogao je i njegov bivši srednjoškolski profesor Revik Nuss.
– Iako je naš srednjoškolski sustav poprilično opširan i ima puno prostora za poboljšanja, u zagrebačkom MIOC-u stekao sam respektabilno znanje koje mi je kasnije pomoglo. Također, u ovom projektu mi je pomogao bivši razrednik i profesor kemije, što je pokazatelj povjerenja i značenja MIOC-a – dodaje Znaor.
>>Marko Matenda izumio pametni bicikl, prvi uopće na svijetu