Na prosvjedu u petak u 13 sati djeca su se igrala praveći papirnate origami-ždralove, dok je blizu njih kuckao Geigerov brojač i povremeno se oglašavala sirena za slučaj opasnosti. Taj kontrast bio je uprizoren da bi se skrenulo pozornost na opasnost od nuklearne energije, i kao prosvjed protiv činjenice da je japanska vlada mjesec dana nakon katastrofe nuklearke u Fukushimi, koju je izazvao jaki potres, za 20 puta povećala dozu radijacije koju djeca smiju primiti, da bi imala zakonsko opravdanje za ponovno otvaranje škola u pogođenoj oblasti.
Kako je istaknuo Toni Vidan iz Zelene akcije, spomenute činjenice dovoljno govore o tome koliko je nuklearna energija opasna – čak i iznimno organizirana i tehnološki razvijena zemlja kao što je Japan teško se nosi s posljedicama havarije. Od Vlade i Sabora Zelena akcija zahtijeva obnavljanje moratorija na pripremu i gradnju nuklearnih elektrana u Hrvatskoj, obustavu hrvatskog energetskog nuklearnog programa, aktivno zalaganje Vlade protiv gradnje novih nuklearki u susjedstvu (još jedan reaktor u NE Krško), odustajanje od najavljenog produljenja vijeka NE Krško sa 40 na 60 godina i njezinu deaktivaciju po planu 2031. te temeljito preispitivanje sigurnosti rada NE Krško i uspostavi trajnih mehanizama nadzora.
Vidan je napomenuo da je naša energetska politika u katastrofalnom stanju, da od četiri prijedloga energetskih postrojenja koji bi bili financirani novcem EU vjerojatno nijedan neće biti prihvaćen jer ne udovoljava europskim kriterijima, a dodao je da se boji da, čak i kad bi se išlo u eksploataciju izvora obnovljive energije (sunce, vjetar) kojima Hrvatska u izobilju raspolaže, to ne bi bilo rađeno hrvatskim resursima, i da će hrvatsko sunce hvatati njemačka postrojenja, umjesto da se u hrvatskim tvornicama izrađuju solarni kolektori i vjetrenjače. Na naše pitanje je li u bilo kojoj od hrvatskih parlamentarnih stranaka uočio bilo koga tko bi mogao izraditi i provesti suvislu energetsku politiku, Vidan je samo žalosno odmahnuo glavom.
Prosvjed, koji je izazvao dosta interesa prolaznika, završio je nakon pola sata.
kaj se hr vlada ne zainteresira za solar i vetrenjace nek se ugleda u njemacku i pocne ulagat u taj projekt