Iako su se djela Marije Jurić Zagorke često ilustrirala, a i Andrija Maurović prenio je Gričku vješticu u strip, biografija poznate književnice još nije zaživjela u spoju likovne i pisane umjetnosti.
Scenarij napisala sama
Ta je ideja sinula mladoj likovnoj umjetnici Lei Kralj Jager koja je predstavila pilot-publikaciju “Zagorka: biografija” u Centru za ženske studije uz čiju se potporu projekt radi. Riječ je o začetku grafičke novele koja se temelji na zanimljivim činjenicama iz Zagorkina života.
Scenarij je Lea napisala sama, a dugo je trajalo i istraživanje zanimljivosti iz Zagorkina života. U Muzeju grada Zagreba, uz pomoć stručnjaka, pronašla je fotografije glavnoga grada iz 1903. godine, u vrijeme u koje je smještena radnja stripa.
To je doba kada je slavna književnica bila u zatvoru i napisala djelo Evica Gupčeva. Dosad je mlada umjetnica napravila otprilike deset stranica grafičke novele, a cilj joj je dovršiti projekt kako bi život Marije Jurić Zagorke postao cjeloviti strip.
– Upravo stoga što pulsira između fikcije i stvarnosti, života sa začinom prave priče, Zagorkina avangardna ženska sudbina privlačna je umjetnicima u suvremeno doba koje je napokon sazrelo za afirmaciju njezina feminističkog i političkog angažmana - smatra Maša Kolanović, autorica predgovora.
Najznačajnije epizode
Lea Kralj Jager se, reći će M. Kolanović, u prenošenju Zagorkine biografije u kvadrate stripa “usredotočuje na te važne feminističke točke životopisa, naglašavajući epizode rada u redakciji Obzora tijekom otpora banu Khuen-Hédervaryju, organizaciju prvih ženskih demonstracija u Zagrebu, boravka u zatvoru.”
Strip se može kupiti u Centru za ženske studije za 20 kuna, a Lea Kralj Jager i organizatorice iz Centra nastoje skupiti novac za nastavak ovoga originalnoga projekta.
>>Koliko je stranica stripa moguće nacrtati u 24 sata?