Zgrada Crvenoga križa na Jarunu, ukupne površine od gotovo pet tisuća kvadrata, središnje je mjesto kvartova Jarun i Gajevo, koja tradicionalno, urbanistički i prometno (podzemna garaža dio je zgrade) u potpunosti odgovara centralnoj zgradi javne namjene u kvartu u kojem živi oko 20 tisuća ljudi, a kojem prema posljednjim rezultatima Popisa stanovništva iz 2021. godine gravitira preko 65 tisuća građana, smatra gradski zastupnik iz redova SDP-a, Renato Petek.
Petek je inicijativu predstavio na konferenciji za medije ispred sporne zgrade zajedno s Vijećnicom VGČ Trešnjavka-jug Jagodom Novak. Inicijativu će uputiti na sljedeću sjednicu Gradske skupštine 27. travnja. Naime, VGČ i Mjesni odbor već godinama jednoglasno podržavaju takvu ideju, no zapreka su kao i u mnogim slučajevima, imovinsko pravni odnosi.
Zapuštena i prokišnjava
Nad prostorom zgrade vodi se čak šest sudskih sporova u kojem su stranke Grad Zagreb, HZZO, Hrvatski zavod za transfuzijsku medicinu i Društvo invalida cerebralne i dječje paralize s jedne, te Crveni križ s druge strane. Grad, naime, polaže pravo na četvrtinu površine nekretnine koja u međuvremenu propada građanima pred očima.
Zgrada je posljednjih dvadeset i više godina zapuštena, vlaži i prokišnjava, pa iako ima svu potrebnu infrastrukturu i solidno je građena, treba hitnu obnovu jer predstavlja komunalni i sigurnosni problem četvrti. Inače, spomenuta je zgrada krajem osamdesetih sagrađena samodoprinosom i sredstvima Grada Zagreba, a u nju je, osim građana, ulagalo i više javnih dionika.
Petek ističe da je poznata zgrada Crvenog križa u Ulici don Petra Šimića 2 na Jarunu primjer vrhunski zamišljenog javnog objekta koji je već tri desetljeća zapušten i ne služi javnoj svrsi.
- Gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću predlažem da u alternativnim rješenjem, pregovorima, tj. nagodbom s vlasnikom i ostalim dionicima, razriješi gordijski čvor 6 pravnih sporova koji se vode gotovo dva desetljeća oko zgrade i zemljišta - navodi Petek.
Kada bi Grad postao vlasnik zgrade, za spomenutu bi javnu namjenu bilo razumno prijaviti kompleks na fondove Europske unije, te renovirati i prilagoditi zgradu s jedne strane odabranim javnim sadržajima, a s druge zelenoj tranziciji (energetska obnova, solarni paneli, širenje podzemnoga garažnoga dijela i sl.), uz minimalno korištenje proračunskih sredstava. Istovremeno, gradnja potrebnih ustanova zdravstvene, socijalne i društvene namjene na drugim lokacijama Trešnjevke – jug, a napose u zelenom pojasu, bila bi u suprotnosti s politikom zadržavanja i širenja zelenih površina u Zagrebu, smatra gradski zastupnik.
- Stanovnici Trešnjevke jug iz Jaruna, Gajeva, Srednjaka i Vrbana, koji zajedno broje oko 50.000 stanovnika, nemaju javni medicinski laboratorij, ginekološku ambulantu, savjetovalište za mlade, obiteljsko savjetovalište, nedovoljno ordinacija obiteljske medinice, a kronično u cijelome zapadnom dijelu Zagreba ionako oskudijevamo sa sadržajima za starije i nemoćne - objašnjava Petek.
Obećali u programu
Jagoda Novak, vijećnica VGČ Trešnjevka jug pozvala je Tomaševića da ispuni predizborno obećanje i vrati građanima što je njihovo.
- Pozivam gradonačelnika da ispuni svoj program - budući se vraćanje ove zgrade javnoj zdravstvenoj i socijalnoj namjeni nalazi u programu platforme Možemo! za mjesnu samoupravu. - podsjeća Novak.
Nagodba, odnosno mirno rješavanje sudskoga spora s ciljem vraćanja ovih prostora javnoj svrsi jedino je logično i dugoročno najisplativije rješenje. Slijedom navedenog, pokrećemo inicijativu u Gradskoj skupštini Grada Zagreba kako bismo gradonačelnika Tomaševića potakli da putem svojih Stručne službe što skorije djeluje u pravcu pokretanja pregovora te postizanja nagodbe, zaključuje Petek.
>> VIDEO: Zaboravljeni radovi na Krugama: Cesta je dovršena, ali pola znakova još je ostalo
Petek stanuje možda 300m od te zgrade. Neka se bori da to postane dobqr dom zdravlja sa silnim pregledima za taj dio grada.